Obrovský úlomok Marsu vydražený v New Yorku za vyše 5 miliónov!

Gigantický marťanský meteorit, s označením NWA 16788, zmenil majiteľa za astronomickú sumu! Čítajte viac o jeho pôvode a výnimočnosti.

Obrovský úlomok Marsu vydražený v New Yorku za vyše 5 miliónov!
Zdroj: teraz.sk
Mimoriadne vzácny meteorit, pochádzajúci z povrchu Marsu a vážiaci 25 kilogramov, našiel v saharskej púšti v Nigeri hľadač meteoritov. Následne ho dražila aukčná sieň Sotheby's.

Content: Washington 17. júla (TASR) – Najväčší známy kus Marsu, aký bol kedy objavený na našej planéte, dosiahol v stredu na aukcii v New Yorku cenu prevyšujúcu päť miliónov dolárov. Aukcia ponúkala vzácne geologické a archeologické predmety. Predpokladaná hodnota meteoritu bola odhadovaná na 2 až 4 milióny dolárov, informovala agentúra AP.

Aukčná sieň Sotheby's vo svojom popise uviedla, že tento impozantný 25-kilogramový kameň, označený ako NWA 16788, bol nájdený v novembri 2023 v nigerskej časti Sahary skúseným lovcom meteoritov. Podľa odborníkov bol tento úlomok vyvrhnutý z povrchu Marsu v dôsledku masívneho nárazu asteroidu a následne precestoval neuveriteľných 140 miliónov kilometrov, kým dopadol na Zem.

Totožnosť kupca zostáva zatiaľ utajená. Víťazná ponuka dosiahla 4,3 milióna dolárov, ale po zarátaní všetkých poplatkov a nákladov sa konečná predajná cena vyšplhala na približne 5,3 milióna dolárov.

Tento objav je skutočne výnimočný, pretože ide o najväčší známy kus „červennej planéty“, aký bol kedy na Zemi nájdený. Je približne o 70 percent väčší než druhý najväčší známy meteorit marťanského pôvodu.

Sotheby's zdôraznila, že takéto fragmenty Marsu sú mimoriadne zriedkavé. Z celkového počtu viac ako 77 000 oficiálne uznaných meteoritov iba okolo 400 pochádza z Marsu. Ich celková hmotnosť dosahuje približne 374 kilogramov. Hmotnosť kameňa NWA 16788 je 24,67 kilogramu, čo predstavuje 6,5 percenta všetkého známeho marťanského materiálu.

Vedci porovnali chemické zloženie meteoritu so vzorkami získanými sondou Viking, ktorá pristála na Marse v roku 1976. Zistili, že ide o typ marťanskej horniny, ktorá vznikla pomalým chladnutím magmy. Má hrubozrnnú štruktúru a obsahuje minerály pyroxén a olivín, uviedla sieň Sotheby's. Na povrchu má sklovitý povlak, ktorý pravdepodobne vznikol v dôsledku extrémneho tepla počas preletu zemskou atmosférou.

Pred dražbou bol meteorit vystavený v Talianskej vesmírnej agentúre v Ríme.

Stredajšia aukcia bola súčasťou podujatia Sotheby's Geek Week 2025. Ponúkaných bolo celkovo 122 položiek, vrátane ďalších meteoritov, fosílií a minerálov v kvalite drahokamov.