Ocenenia pre Slovákov v zahraničí a podporovateľov krajanského života

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí udelil ocenenia osobnostiam za ich prínos k slovenskej kultúre a identite v zahraničí.

Ocenenia pre Slovákov v zahraničí a podporovateľov krajanského života
Zdroj: teraz.sk
V Národnej rade SR boli ocenení Slováci žijúci v zahraničí a osobnosti, ktoré sa významne podieľajú na rozvoji a udržiavaní slovenskej kultúry v zahraničí.

Content: Bratislava, 4. júla (TASR) – Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) v piatok slávnostne odovzdal ocenenia Slovákom pôsobiacim v zahraničí a osobnostiam zo Slovenska, ktoré sa aktívne venujú problematike krajanského života. Ceremoniál sa konal v priestoroch Národnej rady SR. Medaily ÚSŽZ si prevzali Jarmila Buchová (Nemecko), Sandra Kraljová Vukšičová (Chorvátsko) a Karol Hanzl (Rakúsko). Pamätné medaily Štefana Boleslava Romana, prvého predsedu Svetového kongresu Slovákov, boli udelené Gregorovi Papučekovi (Maďarsko), Marte Dobrotkovej (Slovensko) a Iréne Timko (Kanada). Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou ÚSŽZ, ktorý spadá pod rezort diplomacie, v spolupráci s NR SR a Nadáciou Národný pamätník slovenského vysťahovalectva. Štátny tajomník MZVEZ SR Marek Eštok pripomenul, že viac ako 1,6 milióna ľudí po celom svete sa hlási k slovenskému pôvodu. Deň venovaný týmto Slovákom si pripomíname každoročne 5. júla.

„Slováci žijúci mimo územia Slovenska sú dôležitou súčasťou našej identity a kultúry. Je nevyhnutné, aby sme im venovali patričnú pozornosť a podporu. Zamerajme sa na posilňovanie väzieb s tými, ktorí prepájajú komunity, budujú mosty a aktívne sa angažujú v ochrane a šírení slovenskej kultúry a historického dedičstva v zahraničí,“ zdôraznil Eštok a ocenil možnosť osobne sa stretnúť s významnými predstaviteľmi slovenskej diaspóry. Vyzdvihol tiež obetavosť občanov Slovenskej republiky, ktorí venujú svoj čas a energiu na zachovanie slovenského jazyka a povedomia v zahraničí.

Eštok poukázal na dôležitosť ocenenia jednotlivcov, ktorí svojou prácou v oblasti vedy, vzdelávania, kultúry alebo iných odvetviach prispievajú k pozitívnemu obrazu Slovenska vo svete. Rovnako je podľa neho potrebné vyzdvihnúť prínos tých, ktorí sa venujú výskumu a uchovávaniu svedectiev o slovenskom vysťahovalectve a identite.

„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, prostredníctvom svojich zastupiteľských úradov a v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, bude naďalej aktívne podporovať a spolupracovať so slovenskými komunitami po celom svete,“ uzavrel štátny tajomník.