Online podvody na Slovensku: Viac ako polovica ľudí čelila pokusu o krádež
Prieskum odhalil alarmujúci nárast pokusov o finančné podvody, pričom najzraniteľnejší sú ľudia cez email. Ako sa brániť?

Slováci sú čoraz častejšie terčom online podvodníkov, najmä prostredníctvom emailov.
Content: Bratislava, 8. júla (TASR) – Znepokojujúce zistenia odhaľujú, že až 51 % obyvateľov Slovenska sa v priebehu minulého roka stretlo s pokusom o neoprávnené získanie prístupu k ich finančným prostriedkom. Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre spoločnosť Home Credit Slovakia, ktorý sa uskutočnil v máji 2025 na vzorke 1011 respondentov, až 47 % ľudí zaznamenalo výrazný nárast takýchto pokusov v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Alarmujúce je, že 16 % respondentov čelilo týmto praktikám viac ako desaťkrát.
Slováci si uvedomujú rastúcu sofistikovanosť podvodníkov. Osem z desiatich opýtaných si myslí, že podvody sú prepracovanejšie ako kedysi. Napriek tomu, len 4 % sa nechali podviesť. Riskantné je, že pätina Slovákov používa rovnaké heslá pre sociálne siete aj internetové bankovníctvo. Najčastejšie sa podvodníci pokúšajú o útok prostredníctvom emailov, menej cez SMS správy a sociálne siete.
Prieskum spoločnosti Home Credit potvrdzuje, že takmer polovica Slovákov (47 %) vníma nárast podvodných aktivít oproti minulému roku. Ďalších 25 % hovorí o miernom náraste, zatiaľ čo 15 % nezaznamenalo zmenu. Len 6 % respondentov si myslí, že podvodov je menej.
Analytik Home Creditu Jaroslav Ondrušek upozorňuje: „Dáta ukazujú, že 16 % opýtaných sa stretlo s viac ako desiatimi pokusmi o podvod za rok, ďalších 14 % s viac ako piatimi. Až sedem z desiatich respondentov zaznamenalo tri a viac pokusov o finančný podvod, čo je alarmujúce.“
Podvodníci najčastejšie útočia prostredníctvom emailov (45 %), nasledujú SMS správy (33 %), sociálne siete (30 %) a telefonáty (29 %). Kombináciu viacerých metód uviedlo 14 % respondentov. Pozitívne je, že väčšina Slovákov sa nenechá podviesť.
„Až dve tretiny ľudí podvodné praktiky ignorujú a neposkytujú žiadne citlivé údaje. Ďalšia významná skupina (44 %) blokuje telefónne čísla, emaily alebo profily podvodníkov. Banku kontaktuje 13 % a podviesť sa nechajú len štyria zo stovky Slovákov,“ dodáva Ondrušek.
Napriek tomu, že tri štvrtiny Slovákov používajú pre každý účet (sociálne siete, online bankovníctvo) iné heslo, stále existuje 20 % tých, ktorí používajú rovnaké heslo pre viacero účtov. Len 28 % si mení heslo v internetovom bankovníctve aspoň raz ročne, rovnaký počet ho nikdy nemení a 40 % si ho mení podľa potreby.