Orbán zdôrazňuje kľúčovú úlohu turkických štátov pre energetiku Maďarska
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzdvihol význam spolupráce s turkickými krajinami pre zabezpečenie energetickej stability Maďarska.

V Budapešti prebieha dvojdňový neformálny summit Organizácie turkických štátov, ktorý sa koná vo Várkert bazári.
Content: Budapešť 20. mája (TASR) – Energetická bezpečnosť Maďarska by bola ohrozená bez podpory turkických štátov. Uviedol to premiér Viktor Orbán po rokovaní s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Počas spoločnej tlačovej konferencie Orbán zdôraznil, že vďaka pomoci turkických krajín platia maďarské domácnosti za energie podstatne menej. Bez tejto spolupráce by náklady mohli byť dvoj- až trojnásobné.
„Minulý rok dorazila do Maďarska prvá dodávka zemného plynu z Azerbajdžanu a prezident Alijev prisľúbil pokračovanie dodávok aj v tomto roku,“ povedal premiér Orbán.
Azerbajdžanský prezident Alijev potvrdil priateľské vzťahy medzi oboma krajinami a ocenil Maďarsko ako jednu z mála krajín s nezávislou zahraničnou politikou. Alijev vyzdvihol Orbánovu schopnosť presadzovať národné záujmy Maďarska, čo si Azerbajdžan váži.
Dvojdňový neformálny summit Organizácie turkických štátov sa v Budapešti začal dnes. Okrem azerbajdžanského prezidenta Alijeva sa na ňom zúčastňujú aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev, kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, kirgizský prezident Sadyr Žaparov a generálny tajomník organizácie Kubanyčbek Omuraliev.
Cieľom summitu je posilnenie úlohy Maďarska ako sprostredkovateľa medzi Východom a Západom. Zástupcovia členských štátov budú diskutovať o strategickom smerovaní organizácie. Maďarsko, ako pozorovateľský štát, hostí tento summit po prvýkrát, čo podčiarkuje jeho rastúci význam v organizácii, uvádza sa vo vyhlásení komunikačného oddelenia maďarského premiéra.
Organizácia turkických štátov, pôvodne známa ako Rada pre spoluprácu turkicky hovoriacich štátov, bola založená v roku 2009. Jej členmi sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko a Turkménsko majú v organizácii štatút pozorovateľa.