OSN kritizuje nemecké plány na deportácie do Afganistanu
OSN ostro kritizuje nemecký zámer deportovať Afgancov, poukazujúc na pretrvávajúce porušovanie ľudských práv a nestabilnú situáciu v krajine.

Úrad OSN pre ľudské práva vyjadril vážne obavy nad plánmi Nemecka obnoviť deportácie afganských občanov späť do Afganistanu.
Content: Ženeva, 4. júla (TASR) – Plánované deportácie afganských občanov Nemeckom vyvolali v piatok kritiku Úradu OSN pre ľudské práva. Nemecký minister vnútra Alexander Dobrindt sa snaží nadviazať priamy dialóg s Talibanom, ktorý v Afganistane vládne od roku 2021, s cieľom umožniť deportácie. Informovala o tom agentúra AFP.
Nemecko pozastavilo deportácie do Afganistanu po návrate Talibanu k moci. Táto téma sa v Nemecku stala predmetom intenzívnejšej verejnej diskusie, najmä v kontexte posilňovania pozícií krajne pravicových a protiimigračných politických síl.
Minister Dobrindt v nedávnom rozhovore vyjadril presvedčenie, že Nemecko dosiahne s Afganistanom dohody, ktoré umožnia realizáciu deportácií.
Hovorkyňa Úradu OSN, Ravina Shamdasaniová, však pred novinármi v Ženeve zdôraznila, že návraty do Afganistanu nie sú v súčasnej situácii vhodné.
"Sme svedkami pokračujúceho porušovania ľudských práv v Afganistane," uviedla Shamdasaniová, pričom poukázala na popravy a systematické obmedzovanie práv žien.
Zástupca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v Kábule potvrdil, že UNHCR naďalej neodporúča návraty do Afganistanu. „Podmienky v krajine nie sú priaznivé pre návrat utečencov,“ zdôraznil a vyzval štáty, aby upustili od násilného vracania afganských občanov do ich vlasti.
Afganci a Sýrčania patria medzi najpočetnejšie skupiny žiadateľov o azyl v Nemecku. V roku 2024 požiadalo o azyl 34 149 Afgancov a 76 765 Sýrčanov.