OSN rázne proti útlaku žien v Afganistane: Rezolúcia odsúdila Taliban

OSN vyjadrila hlboké znepokojenie nad rozsiahlym útlakom žien v Afganistane zo strany Talibanu a vyzvala na okamžitú zmenu politiky.

OSN rázne proti útlaku žien v Afganistane: Rezolúcia odsúdila Taliban
Zdroj: teraz.sk
Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu odsudzujúcu systematické obmedzovanie práv žien a dievčat v Afganistane vládnucim Talibanom. Proti hlasovali len dve krajiny.

Content: New York, 8. júla (TASR) – Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijalo v pondelok rezolúciu, ktorá ostro odsudzuje politiku afganského Talibanu voči ženám a dievčatám. Informuje o tom agentúra AFP.

Rezolúcia, ktorá bola schválená pomerom hlasov 116 za, 2 proti (Spojené štáty a Izrael) a 12 sa zdržalo, poukazuje na "vážne obavy z rozsiahleho a systematického útlaku všetkých žien a dievčat v Afganistane zo strany Talibanu, ktorý sa neustále zhoršuje." Text rezolúcie kritizuje Taliban za zavedenie "inštitucionalizovaného systému diskriminácie a segregácie, ktorý nerešpektuje ľudskú dôstojnosť a vylučuje ženy a dievčatá" z verejného života.

Taliban, ultrakonzervatívne islamistické hnutie, sa chopil moci v Afganistane v roku 2021 a od tej doby zaviedol rozsiahle obmedzenia vzdelávania a pracovných príležitostí pre ženy. Ženám bolo tiež zakázané zúčastňovať sa mnohých oblastí verejného života. Hnutie vládlo v Afganistane aj v rokoch 1996 až 2001.

Členské štáty OSN vyzvali Taliban, aby "naliehavo zvrátil politiky a praktiky, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom", vrátane zákonov, ktoré "rozširujú už aj tak neúnosné obmedzenia ľudských práv žien a dievčat a základných slobôd všetkých Afgancov".

Rezolúcia zároveň privítala dialóg v katarskej Dauhe, ktorý OSN iniciovala v roku 2023 s cieľom koordinovať prístup medzinárodného spoločenstva k predstaviteľom Talibanu. Generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa vyzvala na vymenovanie koordinátora, ktorý by tento proces uľahčil.

Spojené štáty sa postavili proti rezolúcii a vyjadrili pochybnosti o spolupráci s Talibanom. Zástupca USA Jonathan Shrier uviedol: "Takmer štyri roky po tom, čo sa Taliban dostal k moci, pokračujeme v tých istých rozhovoroch a vyjednávame s tými istými takzvanými predstaviteľmi Talibanu o zlepšení situácie v Afganistane bez toho, aby sme od nich požadovali výsledky." Dodal, že "Spojené štáty už nebudú ďalej podporovať ich ohavné správanie."

Taliban sa vrátil k moci po uzavretí mierovej dohody so Spojenými štátmi za vlády prezidenta Donalda Trumpa a následnom odchode zahraničných síl z krajiny. Rusko sa minulý týždeň stalo prvou krajinou, ktorá oficiálne uznala vládu Talibanu.