OSN varuje: Rastúci dopyt po surovinách poháňa zločin a nestabilitu

Svetový dopyt po nerastoch, najmä pre zelené technológie, vedie k nárastu kriminality a ohrozuje stabilitu. UNODC žiada globálne riešenie.

OSN varuje: Rastúci dopyt po surovinách poháňa zločin a nestabilitu
Zdroj: teraz.sk
Podľa najnovšej štúdie UNODC sa organizované zločinecké skupiny po celom svete čoraz viac angažujú v nelegálnej ťažbe nerastných surovín.

Content: Viedeň, 21. mája (TASR) – Štúdia Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) zverejnená v utorok upozorňuje na znepokojujúci trend: celosvetový prechod na obnoviteľné zdroje energie, ktorý vyžaduje rozsiahle využívanie nerastných surovín, zvyšuje riziko kriminality, korupcie a politickej nestability. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Správa zdôrazňuje, že „dopyt po nerastných surovinách nevyhnutných pre technológie obnoviteľnej energie dramaticky rastie a očakáva sa jeho ďalší rast.“ Cituje odhady Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), podľa ktorých sa spotreba kovov a nerastov môže do roku 2030 zdvojnásobiť a do roku 2050 dokonca strojnásobiť.

UNODC varuje, že organizované zločinecké skupiny po celom svete aktívne využívajú túto situáciu a „zapájajú sa do nezákonnej ťažby“. V Južnej Amerike sú niektoré skupiny zapojené do nelegálnej ťažby popri iných trestných činnostiach, zatiaľ čo v Afrike sa niektoré skupiny špecializujú výlučne na nelegálnu ťažbu nerastov.

„Zločincov láka predovšetkým vysoký zisk, najmä pri ťažbe zlata, a v niektorých prípadoch aj vnímané nižšie riziko v porovnaní s inými formami trestnej činnosti,“ uvádza sa v štúdii. Prítomnosť organizovaného zločinu v baníctve vedie k „zvýšeniu násilia, korupcie, poškodzovaniu životného prostredia a vystavuje zraniteľné komunity vykorisťovaniu a porušovaniu ľudských práv.“

Angela Meová, vedúca výskumu UNODC, vyzýva na „harmonizovanejšie zákony a štandardy na celosvetovej úrovni“ a na zlepšenie zberu dát, aby sa „umožnilo rýchlejšie odhalenie a zásah proti nezákonnému zneužívaniu baníckeho sektora.“

„Základom pre zabezpečenie dodávateľských reťazcov pre kritické nerastné suroviny je náležitá starostlivosť a schopnosť sledovať ich pôvod,“ dodáva Meová.

Meď, kobalt a lítium sú kľúčové pre výrobu batérií, zatiaľ čo prvky vzácnych zemín sú nevyhnutné pre výrobu permanentných magnetov používaných vo veterných turbínach a motoroch elektromobilov, uvádza DPA.