OSN vyjadruje znepokojenie nad stratami na životoch počas protestov v Keni
OSN žiada vyšetrenie úmrtí a použitia sily proti demonštrantom v Keni. Volá po pokoji a rešpektovaní práva na pokojné zhromažďovanie.

Úrad OSN pre ľudské práva reaguje na smrteľné zrážky v Nairobi, kde si demonštranti pripomínali historické protesty proti autoritárskej vláde z roku 1990.
Content: Ženeva, 8. júla (TASR) – Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v utorok vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti so smrťou najmenej desiatich osôb počas pondelkových protivládnych protestov v Keni. Podľa správ agentúry AFP, miestna polícia zasiahla proti demonštrantom streľbou.
„Sme vážne znepokojení zabitím najmenej desiatich ľudí počas včerajších udalostí, ako aj hláseným rabovaním a poškodzovaním majetku,“ uviedla hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová. Poukázala na to, že polícia údajne použila voči protestujúcim ostrú muníciu, gumové projektily, slzný plyn a vodné delá.
Demonštranti v hlavnom meste Nairobi si pripomínali udalosti zo 7. júla 1990, kedy Keňania protestovali proti jednostrannej vláde a žiadali ukončenie autoritárskeho režimu.
Podľa policajných zdrojov prišlo počas pondelkových protestov o život minimálne jedenásť ľudí, 52 policajtov utrpelo zranenia a 567 osôb bolo zatknutých. Kenská národná komisia pre ľudské práva (KNCHR) hlásila minimálne desať úmrtí, 29 zranení, 37 zatknutí a dva únosy.
„Zaznamenali sme správy o rabovaní a poškodzovaní verejného a súkromného majetku neznámymi osobami na rôznych miestach,“ dodala Shamdasaniová. Zdôraznila, že táto vlna násilia prišla len dva týždne po tom, čo bolo počas protestov 25. júna zabitých 15 ľudí. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzýva na upokojenie situácie, zdržanlivosť a rešpektovanie práva na slobodu prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania.
Hovorkyňa OHCHR informovala, že kenská polícia začala vyšetrovanie incidentov. „Podľa medzinárodného práva by použitie smrteľnej sily zo strany orgánov činných v trestnom konaní malo byť obmedzené len na prípady, kedy je to absolútne nevyhnutné na ochranu života pred bezprostredným ohrozením,“ pripomenula Shamdasaniová. „Všetci zodpovední musia byť postavení pred spravodlivosť,“ uzavrela.