Palestínska štátnosť: Summit v septembri po odklade pre napätie
Medzinárodné spoločenstvo hľadá cesty k dvojštátnemu riešeniu. Čo prinesie septembrový summit?

Pôvodne júnová konferencia o budúcnosti Palestíny, odložená kvôli regionálnym konfliktom, sa uskutoční v septembri.
Content: Paríž/New York 16. júla (TASR) – Koncom júla zasadnú v newyorskom sídle OSN zástupcovia štátov, aby prerokovali možnosti dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Následne, v septembri, sa očakáva stretnutie na úrovni hláv štátov alebo predsedov vlád. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na zdroj z francúzskej diplomacie.
Konferencia, ktorú organizuje Francúzsko v spolupráci so Saudskou Arábiou, mala pôvodne prebehnúť už v júni, no bola odložená z dôvodu izraelských útokov na Irán, ktoré zvýšili napätie v regióne. Diplomatické zdroje AFP uvádzajú, že rokovania vyslancov sa uskutočnia 28. a 29. júla, detaily o účastníkoch však zatiaľ neboli zverejnené.
Podľa informácií zdroja sa hlavy štátov a vlád stretnú buď v Paríži, alebo v New Yorku, tesne pred začiatkom Valného zhromaždenia OSN, ktoré je naplánované na 22. septembra. Francúzsky prezident Emmanuel Macron už v minulom týždni verejne vyzval Francúzsko a Veľkú Britániu, aby spoločne uznali palestínsku štátnosť.
Pred odložením júnovej konferencie francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot naznačil, že Francúzsko samostatne Palestínu neuzná. Agentúra AFP interpretuje toto vyjadrenie ako prejav snahy Paríža dosiahnuť, aby arabské krajiny, predovšetkým Saudská Arábia, uznali Izrael.
Podľa francúzskeho zdroja bude cieľom júlového rokovania na ministerskej úrovni, na ktorom sa zúčastní aj Jean-Noël Barrot, „zrýchlenie uznania palestínskeho štátu zo strany štátov, ktoré ho doteraz neuznali, vrátane Francúzska, ako aj normalizácia a regionálna integrácia Izraela s arabskými a moslimskými krajinami“.
Počas prvého funkčného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa boli sprostredkované takzvané abrahámovské dohody, vďaka ktorým sa Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Maroko stali prvými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom.