Pandemická dohoda WHO: Slovenské výhrady ostali nepovšimnuté

Slovensko žiadalo silnejšiu ochranu ľudských práv a štátnej suverenity v pandemických opatreniach. Nová dohoda však tieto návrhy plne nezohľadňuje.

Pandemická dohoda WHO: Slovenské výhrady ostali nepovšimnuté
Zdroj: teraz.sk
Ministerstvo spravodlivosti SR vyjadrilo znepokojenie nad finálnym znením pandemickej dohody, ktorá podľa neho nedostatočne reflektuje kľúčové slovenské pripomienky.

Content: Bratislava, [Dátum] - Slovenská republika vyjadrila vážne obavy týkajúce sa navrhovanej pandemickej dohody Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Podľa Ministerstva spravodlivosti SR dohoda v súčasnom znení nedostatočne zohľadňuje zásadné pripomienky Slovenska, ktorých cieľom bolo zabezpečiť adekvátnu ochranu základných ľudských práv a suverenity štátu v prípade budúcich pandémií. Informáciu priniesol tlačový odbor ministerstva v reakcii na vyjadrenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška.

Slovenské pripomienky vychádzali z negatívnych skúseností s pandémiou COVID-19, kedy boli niektoré opatrenia vnímané ako zásah do základných práv a slobôd občanov. Slovenská strana navrhovala úpravy, ktoré by mali zabrániť opakovaniu takýchto situácií. „Naše návrhy vychádzali z medzinárodných ľudskoprávnych dokumentov, ako je Európsky dohovor o ľudských právach a rezolúcia Rady Európy o vakcínach proti COVID-19. Je nám ľúto, že tieto návrhy neboli plne akceptované,“ uviedol rezort spravodlivosti.

Ministerstvo spravodlivosti upozorňuje, že dohoda vytvára nejasnosti v kompetenciách a prekrýva sa s novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR). Slovensko žiadalo jednoznačné vymedzenie právomocí a právneho základu, na ktorom budú členské štáty konať, či už na základe členstva vo WHO, IHR alebo samotnej dohody. Táto požiadavka však nebola dostatočne zohľadnená.

Ďalšou slovenskou požiadavkou bolo zahrnutie garancií pre právo jednotlivca na slobodný a informovaný súhlas pri očkovaní a liečbe počas pandémie, ako aj vytvorenie mechanizmu pre odškodnenie osôb, ktorým by vakcíny alebo lieky spôsobili zdravotné problémy.

Ministerstvo spravodlivosti upozorňuje aj na právnu neúplnosť dohody, predovšetkým v kontexte postavenia členských štátov Európskej únie. Dohoda umožňuje, aby sa organizácie regionálnej hospodárskej integrácie (vrátane EÚ) stali jej zmluvnými stranami, hoci EÚ nie je členským štátom WHO a nemá plnú suverenitu v oblasti zdravotnej politiky. Tento fakt vyvoláva vážne otázky z hľadiska ústavy a demokracie.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vyjadril, že nepodporí odmietnutie pandemickej dohody. Podľa neho dohoda neobmedzuje suverenitu krajiny a slobodu rozhodovania v pandemických situáciách, ale skôr stanovuje mechanizmy pre efektívnejšiu výmenu informácií a pripravenosť štátov na budúce pandémie. Považuje ju za dohodu, ktorá má pomôcť štátom spoločne čeliť potenciálnym hrozbám.