Pápež Lev XIV. slávil historickú omšu za ochranu prírody
Pápež Lev XIV. prvýkrát slúžil omšu za ochranu stvorenstva, čím nadviazal na odkaz pápeža Františka a zdôraznil dôležitosť starostlivosti o našu planétu.

Pápež Lev XIV. celebroval v stredu súkromnú omšu venovanú ochrane stvorenstva, určenú pre zamestnancov centra Laudato Si'.
Content: Vatikán, 9. júla (TASR) – Pápež Lev XIV. v stredu po prvýkrát v histórii slúžil votívnu omšu „Missa pro custodia creationis“, venovanú ochrane stvorenstva. Pri omši použil nový liturgický formulár, prostredníctvom ktorého prosil o posilnenie vôle ľudí chrániť životné prostredie a vyzval kresťanov, aby sa aktívne zasadzovali za mier a zmierenie vo svete a vo vzťahu k prírode. Informovali o tom agentúry AP a Vatican News.
Súkromná omša sa konala pre zamestnancov centra Laudato Si', pomenovaného po environmentálnej encyklike pápeža Františka z roku 2015. František, prvý pápež z globálneho Juhu, v nej kritizoval vykorisťovanie planéty a jej najzraniteľnejších obyvateľov bohatými štátmi a nadnárodnými spoločnosťami.
Encyklika Laudato Si' podnietila vznik hnutia v Cirkvi, ktoré sa zameriava na vzdelávanie, obhajobu a zvyšovanie povedomia o dôležitosti starostlivosti o prírodu ako o spoločný domov. Nový liturgický formulár omše „za ochranu stvorenstva“, ktorý pápež Lev schválil, bol zaradený do zoznamu 49 omší slávených pri špeciálnych príležitostiach.
Pápež Lev, oblečený do zeleného rúcha, začal homíliu slovami, že omšu slávi „obklopený krásou… v akej si prírodnej katedrále“. Usporiadanie areálu Laudato Si', s oltárom a neďalekou vodnou nádržou, prirovnal k starovekým kresťanským chrámom, kde bola krstiteľnica umiestnená pri vchode ako symbol očistenia.
Vo svojom príhovore pápež vyjadril znepokojenie nad prírodnými katastrofami, ktoré postihujú ľudí na celom svete, pričom zdôraznil, že tieto katastrofy sú „často spôsobené – aspoň čiastočne – aj ľudským plytvaním a neudržateľným spôsobom života“.
Arcibiskup Vittorio Viola, ktorý sa podieľal na tvorbe nového liturgického formulára, označil slávenie omše v záhradách za „ideálne“ pre ich prirodzený a symbolický význam.
„Intuícia pápeža Františka spočívala v tom, že toto miesto slúži ako laboratórium Laudato Si' – nie je to priestor pre povrchnú ekológiu, ale miesto, ktoré ponúka teologické chápanie stvorenia, a to sa potom pretavuje do konkrétnych činov,“ vysvetlil arcibiskup Viola.
Podľa pozorovateľov, skutočnosť, že sa omša podľa nového formulára konala v záhradách vatikánskeho environmentálneho vzdelávacieho centra v pápežskom letnom sídle Castel Gandolfo, signalizuje kontinuitu medzi Levom a pápežom Františkom, pre ktorého bola ochrana životného prostredia prioritou.
Ďalším krokom naznačujúcim, že pápež Lev bude pokračovať v ekologickej línii svojho predchodcu, je plán realizovať Františkov zámer premeniť 430-hektárové pole severne od Ríma na solárnu farmu, ktorá by pokryla energetické potreby Vatikánu. Vatikán by sa tak mohol stať prvým uhlíkovo neutrálnym štátom na svete.
Odborníci odhadujú, že projekt si vyžiada investíciu takmer 100 miliónov eur a súhlas talianskeho parlamentu, pretože dotknuté územie má exteritoriálny štatút, ktorého platnosť je potrebné predĺžiť.
Pápež Lev navštívil lokalitu Santa Maria di Galeria v júni a označil ju za „úžasnú príležitosť“. Pre verejnoprávnu televíziu RAI povedal, že vytvorenie takejto solárnej farmy by mohlo slúžiť ako príklad. „Všetci si uvedomujeme dôsledky klimatických zmien a skutočne sa musíme starať o celé stvorenstvo, ako nás tomu jasne učil pápež František,“ dodal Lev XIV.