Päť rokov od smrti Georgea Floyda: Spomienky a odkaz hnutia BLM
USA si pripomenuli piate výročie smrti Georgea Floyda, ktorá vyvolala celosvetové protesty proti rasizmu a policajnej brutalite.

Spomienkové akcie sa konali v USA, pripomínajúc tragickú udalosť a zrod hnutia Black Lives Matter.
Content: Minneapolis, 25. mája (TASR) – Spojené štáty si pripomenuli päť rokov od smrti Georgea Floyda, Afroameričana, ktorý zomrel 25. mája 2020 počas policajného zásahu, keď mu belošský policajt Derek Chauvin kľačal na krku. Táto tragédia podnietila vznik hnutia Black Lives Matter (BLM) a spustila rozsiahle protesty proti rasovej nerovnosti a policajnému násiliu nielen v USA, ale aj po celom svete, informovala agentúra AFP.
V Minneapolise, na mieste, kde k incidentu došlo, známom ako George Floyd Square, sa počas víkendu konalo spomienkové zhromaždenie. Ľudia prinášali kvety, zdieľali spomienky a zdôrazňovali trvalú potrebu pokračovať v boji za rasovú spravodlivosť a rovnosť.
Floydova rodina apelovala na verejnosť, aby aj napriek súčasnej politickej situácii v USA nezaháľala. "Nesmieme dovoliť, aby nás prekážky odradili," vyhlásila Angela Harrelsonová, Floydova teta. "Nepotrebujeme žiadne nariadenia, aby sme vedeli, že na životoch černochov záleží... (Prezident USA) Donald Trump to zjavne nepochopil," dodala s kritikou na adresu súčasnej administratívy.
Piate výročie smrti Georgea Floyda prichádza v čase, keď sa Trump, po svojom návrate do Bieleho domu v januári 2025, snaží zvrátiť viaceré reformy, ktoré boli prijaté v reakcii na túto tragédiu. Jeho administratíva napríklad ukončila viaceré vyšetrovania v oblasti občianskych práv a obmedzila programy zamerané na podporu diverzity. Niektorí Trumpovi spojenci dokonca naznačili možnosť udelenia milosti odsúdenému policajtovi Chauvinovi, čo vyvolalo vlnu kritiky.
Spomienkové akcie sa okrem Minneapolisu konali aj v ďalších amerických mestách, ako Chicago a Dallas. Hlavným mottom tohtoročnej spomienky v Minneapolise bolo heslo „Ľud prehovoril“, ktoré, podľa organizátorov, navrhol vnuk Nelsona Mandelu, Nkosi Mandela.
Policajt Derek Chauvin bol usvedčený z vraždy a neúmyselného zabitia za to, že počas zatýkania držal Floyda kolenom na krku viac ako deväť minút, čo viedlo k jeho smrti. Záznam z policajného zásahu sa stal virálnym a vyvolal masové protesty po celých Spojených štátoch a po celom svete.
Chauvin bol obvinený z vraždy druhého stupňa, vraždy tretieho stupňa a neúmyselného zabitia. V apríli 2021 ho porota uznala vinným vo všetkých bodoch obžaloby a bol odsúdený na 22,5 roka väzenia. Následne dostal ďalších 21 rokov za porušenie občianskych práv. Obvineniam čelia aj ďalší traja policajti, ktorí sa na Floydovom zatýkaní podieľali.