Pátranie po námorníkoch z Eternity C v Červenom mori pokračuje

Záchranné tímy sa snažia nájsť nezvestných námorníkov z Eternity C po útoku húsíov v Červenom mori.

Pátranie po námorníkoch z Eternity C v Červenom mori pokračuje
Zdroj: teraz.sk
Po útokoch húsíov, ktoré viedli k potopeniu lode, záchranári hľadajú nezvestných členov posádky.

Content: Saná 9. júla (TASR) - Intenzívne pátranie po námorníkoch z nákladnej lode Eternity C pokračuje v Červenom mori. Loď sa potopila po útoku jemenských povstalcov húsíov a záchranári sa snažia nájsť nezvestných členov posádky. Útok si vyžiadal minimálne štyri obete, zatiaľ čo štyroch námorníkov a jedného člena ochranky sa podarilo zachrániť. Osud ďalších trinástich ľudí ostáva neznámy, informovala agentúra Reuters.

„Pokračujeme v pátraní až do zotmenia. Naším cieľom je zabezpečiť záchranu všetkých nezvestných,“ uviedol zástupca gréckej spoločnosti Diaplous, ktorá sa špecializuje na krízové situácie na mori.

Podľa informácií agentúry Reuters bola loď Eternity C napadnutá húsíami v pondelok popoludní pomocou námorných dronov a streľby z člnov. Útok sa zopakoval v utorok, čo prinútilo posádku opustiť plavidlo, ktoré sa začalo potápať. Existujú obavy, že militanti mohli niektorých členov posádky uniesť. Na palube lode sa nachádzalo 21 Filipíncov a jeden Rus.

Loď Eternity C, určená na prepravu sypkého nákladu, plávala pod vlajkou Libérie. Ide už o druhý útok húsíov na plavidlo v priebehu jedného týždňa.

Šiitskí povstalci, podporovaní Iránom, kontrolujú rozsiahle územia Jemenu, vrátane hlavného mesta Saná, už viac ako desať rokov. Od novembra 2023, po vypuknutí konfliktu v Pásme Gazy, začali útočiť na lode v Červenom mori a Adenskom zálive, ktoré sú spojené s Izraelom alebo jeho spojencami. Tieto útoky zdôvodňujú solidaritou s Palestínčanmi v Gaze a opakovane vyslali drony a rakety priamo na Izrael, z ktorých väčšinu zostrelila protivzdušná obrana.

Útoky húsíov vážne narušili globálny obchod a vyvolali reakciu zo strany USA a Veľkej Británie. Kvôli týmto útokom obchodné lode plávajúce medzi Áziou a Európou uprednostňujú dlhšiu trasu okolo Afriky namiesto kratšej cesty cez Suezský prieplav.