Petráš: Slovenské štadióny sa konečne ukážu futbalovej Európe
Bývalý reprezentant Petráš vyzdvihuje prínos ME U21 pre slovenský futbal a šancu ukázať vynovené štadióny celej Európe.

Futbalový agent Martin Petráš v relácii TASR TV Šport Tu a Teraz hovorí o význame ME U21 pre Slovensko.
Content: Bratislava 6. júna (TASR) – Slovensko sa po 25 rokoch stáva hostiteľom najväčšieho mládežníckeho futbalového turnaja v Európe. Cieľom je presvedčiť kontinent, že aj menšia krajina dokáže zorganizovať podujatie európskeho formátu. Turnaj odštartuje 11. júna a jeho finále uvidí bratislavský Tehelné pole o sedemnásť dní neskôr. Bývalý hráč a súčasný futbalový agent Martin Petráš v relácii ŠPORT Tu a Teraz priblížil význam tohto turnaja.
Pozrite si diskusiu s Martinom Petrášom v televíznom formáte
EURO hráčov do 21 rokov je vrcholným futbalovým podujatím, aké môže Slovensko hostiť. Ide o prvý turnaj s 16 tímami, ktorý hostí jedna krajina, a to v ôsmich mestách. Pred štvrťstoročím sa šampionát konal na Slovensku s ôsmimi tímami v Bratislave, Trnave a Trenčíne na štyroch štadiónoch. Petráš sa vtedy ako hráč zúčastnil tohto podujatia a pomohol tímu k historicky najlepšiemu štvrtému miestu.
„Verím, že to bude pre Slovensko niečo mimoriadne. Vždy hovorím, že športovci robia našej krajine najlepšie meno – a za tým si stojím. Dúfam, že sa to potvrdí aj teraz. Z vlastnej skúsenosti viem, že na turnaj prídu zástupcovia takmer všetkých významných európskych klubov. Budú tu skauti, športoví riaditelia a agenti. Tento turnaj je skutočnou prehliadkou talentov mládežníckeho futbalu,“ povedal Petráš. Slovensko má v súčasnosti troch hráčov v piatich popredných európskych ligách a ďalší, ako Leo Sauer a Nino Marcelli, sú považovaní za budúce hviezdy. Prezentácia slovenského futbalu na zrekonštruovaných štadiónoch v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede a Prešove môže pomôcť aj „sokolíkom“ v najvyššej slovenskej súťaži.
Vypočujte si rozhovor s Martinom Petrášom vo forme PODCASTU
TERAZ.SK · 250520_08_Sport
„Stále cítime – a ja to osobne vnímam tiež – že voči nám panuje určitá nedôvera. Naša liga je často podceňovaná. Niektoré výhrady sú oprávnené, ale je ťažké ju predať. Aj preto považujem usporiadanie európskeho šampionátu za veľké plus. Za posledné roky sa na Slovensku výrazne zlepšili štadióny aj infraštruktúra. Máme moderné futbalové stánky a som rád, že ich uvidí celá Európa. Pamätám si, že pred pár rokmi boli zahraničné kluby prekvapené, na akých štadiónoch sa u nás hralo. V tomto sme urobili obrovský pokrok. Dnes máme možno menšie, ale pekné a futbalové štadióny – a som rád, že ich uvidí aj futbalová Európa,“ dodal Petráš, ktorý v čase ME21 v roku 2000 hral za Baník Prievidza. Následne prestúpil do českého Jablonca.
„Vtedy bola iná doba – prestupy do zahraničia sa len začínali a najbližším trhom boli Čechy. Pre nás to bol dobrý krok. Takéto turnaje sú veľkou šancou ukázať sa klubom zo zahraničia. Neočakávam, že sa predá desať hráčov, ale ak niekomu turnaj vyjde, môže byť v správny čas na správnom mieste a niekam prestúpiť. Veľa záleží aj od výkonu tímu, lebo nemáme individuality, ktoré by sa presadili samé. Niekedy sa pousmejem, keď niekto povie o hráčovi z ročníka 2005, že má ešte čas – pritom hráči rovnakého veku hrajú Premier League, La Ligu alebo za Real Madrid či Barcelonu. Buď na to hráč má, alebo nemá – nezáleží na veku, ale na pripravenosti. Napríklad Nino má na veľký futbal, len potrebuje pravidelne hrať. Či za to, že sa ešte viac nepresadil, môže on alebo klub, nechcem hodnotiť – šancí už dostal dosť,“ povedal Petráš.
Slovákov čakajú v skupine Španielsko (11.6.), Taliani v Trnave (14.6.) a Rumunsko (17.6.). Pred štvrťstoročím bol tím v skupine s Anglickom, Talianskom a Tureckom. Anglicko nakoniec prehralo 2:0. „Rumuni nemajú superhviezdy, ale hrajú v Taliansku. Väčšinu tímu tvoria hráči z domácej ligy – ktorá má svoju kvalitu. Vidíme to aj pri konfrontáciách našich klubov s rumunskými v predkolách európskych pohárov. Aj na ME bol zápas proti nim na vysokej úrovni. Taliani a Španieli sú favoriti skupiny aj turnaja, najmä Španieli. Ale hrať sa dá s každým. Španielov sme už raz porazili, proti Talianom máme vyrovnané bilancie. Bude záležať na tímovej pohode – v minulosti sme veľké zápasy zvládli vďaka súdržnosti a tímovosti. Doma budeme hrať pred plnými štadiónmi, čo môže byť výhoda. Individuálne týchto súperov asi neprehráme, ale máme šancu uspieť, ak budeme hrať kompaktne, takticky rozumne a budeme mať aj trochu šťastia. Musíme však zostať realisti. Ak chceme postúpiť zo skupiny, potrebujeme uhrať dobré výsledky proti top tímom. Netreba hneď vyhlasovať, že ideme vyhrať celý turnaj len preto, že hráme doma. Treba k tomu pristupovať s pokorou – aj v minulosti sme boli outsidermi a dokázali sme postúpiť až na olympijské hry. Netreba však na chlapcov vytvárať zbytočný tlak," zhodnotil Petráš.
Nie je pravidlom, že slovenskí športovci dosahujú najväčšie úspechy pred domácim publikom. Zdá sa, akoby im očakávania niekedy zväzovali ruky. Štvrté miesto SR21 z roku 2000 je výnimkou a v tomto ohľade apeloval Petráš aj na fanúšikov: „My sme si kedysi zápasy užívali, necítili sme žiadny tlak a fanúšikom sme prinášali radosť a eufóriu. Pamätám si, že na Pasienkoch bola skvelá atmosféra, ľudia fandili spontánne. Dnes sa mi zdá, že sa čaká, že hráči najprv musia strhnúť divákov, hoci by to malo fungovať aj naopak – fanúšikovia by mali vedieť strhnúť tím. Mrzí ma, že u nás často fandíme len vtedy, keď sa darí – sme trochu fanúšikovia úspechu, a to nielen vo futbale, ale aj v iných športoch. Máme kvalitných hráčov svetovej úrovne, no na domáce zápasy často príde len poloplný štadión, akoby ľudia čakali len na veľké mená ako Ronaldo – a to je škoda.“
Niekdajší hráč Sparty Praha či talianskeho Lecce počas relácie podotkol, že na každom turnaji