PKK žiada uvoľnenie podmienok pre Öcalana pre mierové rokovania

PKK žiada pre Öcalana lepšie podmienky, aby mohol viesť mierové rokovania. Turecko zatiaľ nereagovalo na výzvu na integráciu členov PKK.

PKK žiada uvoľnenie podmienok pre Öcalana pre mierové rokovania
Zdroj: teraz.sk
Strana kurdských pracujúcich (PKK) vyzýva Turecko na zlepšenie väzenských podmienok pre Abdullaha Öcalana, väzneného od roku 1999.

Content: Ankara, 20. mája (TASR) – Strana kurdských pracujúcich (PKK) apeluje na tureckú vládu, aby zmiernila podmienky väzby pre svojho zakladateľa, Abdullaha Öcalana. PKK ho považuje za kľúčovú osobu pre prípadné budúce mierové rozhovory po ohlásenom rozpustení organizácie. Informovala o tom agentúra AFP.

Öcalan si odpykáva doživotný trest za vlastizradu na ostrove Imrali už viac ako dve desaťročia. Podľa hovorcu politického krídla PKK, Zagrosa Hiwu, strana očakáva, že Turecko zmení podmienky izolácie, v ktorých sa Öcalan nachádza, a umožní mu pracovať v slobodných a bezpečných podmienkach, aby mohol viesť mierový proces. Hiwa zdôraznil, že Öcalan je jediný, kto môže reálne zabezpečiť rozpustenie PKK.

PKK, ktorá desaťročia viedla ozbrojený boj proti tureckej vláde, oznámila 12. mája ukončenie bojov a svoj zámer rozpustiť sa. Stalo sa tak na výzvu samotného Öcalana. Mechanizmy rozpúšťania organizácie zatiaľ nie sú známe. Turecká vláda vyhlásila, že bude proces pozorne sledovať.

Hovorca PKK tvrdí, že strana prejavila vážny záujem o dosiahnutie mieru. Zároveň kritizuje Turecko za nedostatočné záruky a pokračujúce bombardovanie pozícií kurdských skupín.

Turecké médiá naznačujú možnosť návratu militantov, ktorí nespáchali zločiny na tureckom území, bez obáv z trestného stíhania. Lídri PKK by však mohli byť nútení odísť do exilu alebo zostať v Iraku.

Hiwa odmieta exil pre členov PKK. „Skutočný mier si vyžaduje integráciu, nie exil,“ vyhlásil. Dodal, že ak Turecko myslí mier úprimne, malo by prijať legislatívne opatrenia na začlenenie členov PKK do spoločnosti.

PKK založil Öcalan v roku 1978 na základoch marxizmu. Od roku 1984 viedla ozbrojený boj na juhovýchode Turecka. Pôvodne sa usilovala o vytvorenie samostatného kurdského štátu, neskôr zmiernila svoje požiadavky na autonómiu. Turecko, Európska únia a Spojené štáty americké považujú PKK za teroristickú organizáciu.