Plány na doplnenie zásobníkov plynu: Zvýšený dovoz a alternatívne zdroje
Slovensko musí zvýšiť dovoz plynu, aby naplnilo zásobníky. Ako to dosiahne a aké sú alternatívy k ruskému plynu?

Aby Slovensko dosiahlo požadovanú úroveň naplnenia zásobníkov plynu, bude musieť výrazne zvýšiť dovoz. SPP pritom aktívne pracuje na diverzifikácii zdrojov.
Content: Bratislava 17. mája (TASR) – Slovensko čelí výzve. Na splnenie európskych cieľov v oblasti naplnenia zásobníkov plynu do konca novembra, bude musieť dovoz plynu prudko stúpnuť. Analytici odhadujú, že nárast by mal byť v rozmedzí 120 % až 180 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Kapacita plynovodu z Maďarska, ktorý je v súčasnosti kľúčovým zdrojom, je však takmer vyčerpaná. Napriek tomu, plynári ubezpečujú, že zásoby plynu pre zimnú sezónu budú zabezpečené.
Pôvodné pravidlá Európskej únie vyžadovali 90 % naplnenosť zásobníkov do 1. novembra. Analytik Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank upozorňuje, že pre Slovensko by to znamenalo takmer strojnásobenie dovozu oproti minulému roku, alebo 120 % nárast oproti priemeru predchádzajúcich dvoch rokov.
Hoci sa pravidlá zmiernili a umožňujú 80 % naplnenosť, potreba zvýšeného dovozu plynu v nadchádzajúcich mesiacoch pretrváva. Priemerne v EÚ to znamená takmer o polovicu vyšší dovoz ako vlani.
Aktuálne slovenské zásobníky obsahujú približne 13,4 terawatthodiny plynu, čo predstavuje 38 % ich celkovej kapacity. Spolu so zásobníkom v Dolných Bojanoviciach, určeným pre strategické zásoby, je naplnených 45 % celkovej kapacity. „Je to podstatne menej, ako v rovnakom období predchádzajúcich dvoch rokov, kedy naplnenosť dosahovala až 70 %,“ dodáva Koršňák.
Hovorca SPP Ondrej Šebesta informoval, že kapacita vyčlenená pre SPP v zásobníkoch je naplnená na takmer 42 %. „Vzhľadom na prebiehajúcu vtlačnú sezónu, ktorá potrvá do konca októbra, očakávame, že na začiatku vykurovacej sezóny budeme mať našu kapacitu naplnenú na 100 %,“ uistil Šebesta.
SPP už dlhšie pracuje na diverzifikácii dodávok. V minulom roku mal uzavreté zmluvy na nákup plynu z iných zdrojov ako ruských so spoločnosťami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. „Okrem dodávok od Gazprom Export využívame aj dodávky od našich ďalších partnerov, fyzicky cez Rakúsko a Českú republiku, alebo prostredníctvom swapových operácií,“ doplnil Šebesta. Aktuálne prúdi na Slovensko približne osem miliónov kubických metrov plynu denne z Maďarska a 1,6 milióna m3 z Rakúska. Ročná spotreba Slovenska je okolo 4,5 miliardy m3.
Energetický analytik Ján Pišta vidí naplnenie zásobníkov ako reálne, aj pri zvýšenom letnom dopyte. Pripomína, že pribudnú kapacity v nových amerických a kanadských LNG závodoch a očakáva menej prerušení dodávok z Nórska. Dodávky cez plynovod TurkStream tiež pomôžu. „Ak nenastanú komplikácie a letná spotreba sa bude držať v očakávaniach, európske zásobníky by mali byť v októbri naplnené na 80 až 85 %. To je úroveň, s ktorou Európa prežije zimu bez väčších problémov a zodpovedá novému európskemu cieľu. To by malo priniesť menšie napätie a tlmiť rast cien plynu,“ povedal Pišta.
Richard Kvasňovský zo Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) verí, že väčšia flexibilita v plnení zásobníkov zníži nákupný tlak a obmedzí vplyv špekulatívnych fondov na cenu plynu. V tejto situácii považuje obmedzovanie dodávok z Ruska za neuvážené.
Pišta vysvetľuje, že vyššia cena plynu na Slovensku je spôsobená prenosom cez viacero hraničných bodov, podielom drahšieho LNG a dopytom z Ukrajiny, ktorá nakupuje plyn a dováža ho cez Poľsko a Maďarsko.