Počet bankrotov firiem v júni vzrástol, dlhy voči štátu presiahli 3 mil. eur
V júni zbankrotovalo 24 firiem, pričom dlhy 14 z nich voči štátu presahujú 3 milióny eur. Ktoré odvetvia zasiahla kríza najviac?

Hoci počet konkurzov v júni oproti máju vzrástol o 50 %, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenal pokles o takmer 37 %.
Content: Bratislava 4. júla (TASR) - Slovenská ekonomika zaznamenala v júni nárast počtu bankrotov, keď skrachovalo 24 spoločností. Medzi nimi dominovali spoločnosti s ručením obmedzeným (21), nasledované akciovými spoločnosťami (3). Znepokojujúce je, že 14 z týchto subjektov eviduje dlhy voči štátnemu rozpočtu, ktoré kumulatívne presahujú sumu tri milióny eur. Spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau v piatok informovala, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, májom, sa počet konkurzov zvýšil o 50 % (zo 16 na 24). Pozitívom však je, že v medziročnom porovnaní došlo k poklesu o takmer 37 % (z 38 na 24 konkurzov).
V priebehu júna súdy schválili aj jednu reštrukturalizáciu, a to v prípade stavebnej firmy DENNON z Bratislavského kraja, ktorá sa venuje výstavbe budov. Jana Marková, hlavná analytička spoločnosti, uviedla: „Za prvý polrok 2025 bolo vyhlásených celkovo 8 reštrukturalizácií, pričom v prvom kvartáli to boli 3 a v druhom 5, plus 1 verejná preventívna reštrukturalizácia. V prvom polroku 2024 ich bolo 7, v prvom kvartáli 5, v druhom 2.“
Z regionálneho hľadiska bol najviac zasiahnutý Bratislavský kraj, kde bolo vyhlásených až 14 konkurzov, čo predstavuje viac ako 58 % z celkového počtu. Nasledoval Košický kraj so štyrmi a Nitriansky kraj s tromi konkurzmi. V Banskobystrickom kraji boli vyhlásené dva konkurzy a v Trnavskom kraji jeden. Žiadne konkurzy neboli zaznamenané v Žilinskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji.
Najviac konkurzov (7) bolo vyhlásených v odvetví veľkoobchodu a maloobchodu. Nasledovala priemyselná výroba (4) a odborné, vedecké a technické činnosti (3).
Spoločnosť CRIF upozornila na prípad stavebnej firmy NIMHAS SK so sídlom v Blatnom, okres Senec, ktorá nemá žiadnych zamestnancov, ale dlhuje daňovému úradu 1,358 milióna eur. „Ide o negatívny rekord, pričom tento dlh predstavuje viac ako 60 % z celkového daňového dlhu, ktorý vygenerovali všetky ostatné firmy v júnovom úpadku,“ dodala spoločnosť.
Z hľadiska dopadu na zamestnanosť a tržby je najzávažnejším prípadom krach spoločnosti SEZ Krompachy, ktorá sa zaoberala elektrotechnickou výrobou ističov a prepínačov a zamestnávala približne 200 pracovníkov.
Počas prvého polroka tohto roku celkovo zbankrotovalo na Slovensku 134 podnikateľských subjektov. V prvom štvrťroku to bolo 69 a v druhom štvrťroku 65 subjektov.