Prezident Pellegrini diskutoval s Murphy o úlohe kontrolných úradov
Prezident SR sa stretol s predstaviteľmi Európskeho dvora audítorov o dôležitosti nezávislej kontroly verejných financií a výzvach v správe rozpočtov.

Stretnutie sa zameralo na posilnenie spolupráce a výzvy v oblasti auditu.
Content: Bratislava 20. mája (TASR) – Prezident SR Peter Pellegrini prijal v Bratislave Tonyho Murphyho, prezidenta Európskeho dvora audítorov (EDA), aby prediskutovali kľúčové úlohy a poslanie kontrolných inštitúcií na národnej aj európskej úrovni. Dôležitou témou bola aj potenciálna aplikácia umelej inteligencie v oblasti auditu. Na rokovaní sa zúčastnil aj Ľubomír Andrassy, predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, a Katarína Kaszasová, slovenská členka EDA. Podľa Kaszasovej má Murphy v stredu (21. 5.) naplánované stretnutie s členmi Výboru NR SR pre financie a rozpočet.
Murphy zdôraznil: „Počas dnešných rozhovorov sme sa venovali významu našich kontrolných inštitúcií a súčasným rizikám a výzvam v kontexte rozpočtov. Hlavným cieľom našej návštevy Slovenska je posilnenie spolupráce s Najvyšším kontrolným úradom SR.“
Kaszasová doplnila: „Partnerstvo s Najvyšším kontrolným úradom SR je pre nás v Európskom dvore audítorov príkladom profesionálnej spolupráce. Hoci sa zameriavame na európsky rozpočet, zdieľame rovnaké hodnoty a štandardy. Nezávislosť je najvyššou hodnotou, ktorú EDA aj NKÚ rešpektujú.“
Andrassy upozornil, že NKÚ SR, rovnako ako mnohé iné európske kontrolné inštitúcie, vníma 21 rokov členstva Slovenska v EÚ ako obdobie nevyužitých príležitostí. „Počas tohto obdobia sa nám nepodarilo výrazne znížiť rozdiely medzi slovenskými a európskymi regiónmi. Vyplýva to z viac ako 57 auditov, ktoré sme zamerali na hodnotenie efektívnosti a hospodárnosti využívania európskych finančných prostriedkov,“ zdôraznil Andrassy.
„Medzi hlavné riziká a problémy, ktoré viedli k premárneniu príležitostí pre ekonomický rast a rozvoj regiónov, patrí zlé strategické riadenie a manažment európskej finančnej pomoci. Dĺžka procesov, dosahujúca dva až tri roky, vytvára časový tlak na prijímateľov. Tento tlak vytvára priestor pre netransparentné rozhodovanie a formálne využitie pomoci, namiesto jej efektívneho a zúčtovateľného využitia,“ uzavrel predseda NKÚ.