Putin a poradca iránskeho vodcu diskutovali o situácii na Blízkom východe

Putin sa stretol s kľúčovým poradcom iránskeho vodcu. V centre pozornosti bola situácia na Blízkom východe a riešenie otázok okolo iránskeho jadrového programu.

Putin a poradca iránskeho vodcu diskutovali o situácii na Blízkom východe
Zdroj: teraz.sk
Prezident Putin prijal v Kremli Alího Larídžáního, poradcu iránskeho najvyššieho vodcu, a prediskutoval s ním stabilizáciu regiónu a iránsky jadrový program.

Content: Moskva 20. júla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin hostil v nedeľu v Kremli Alího Larídžáního, hlavného poradcu ajatolláha Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Informáciu priniesol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Larídžání, vyslaný priamo z Teheránu, odovzdal Putinovi hodnotenie aktuálnej, zhoršujúcej sa situácie na Blízkom východe a obavy týkajúce sa vývoja okolo iránskeho jadrového programu.

Putin ubezpečil Larídžáního o nemenných postojoch Ruska, ktoré sa zameriavajú na dosiahnutie stability v regióne a hľadanie politického riešenia sporných otázok súvisiacich s iránskym jadrovým programom.

V období nedávnych konfliktov medzi Iránom a Izraelom sa Rusko diplomaticky postavilo na stranu Iránu, kritizujúc izraelské a americké operácie na iránskom území, vrátane útokov na jadrové zariadenia. Aj napriek prímeriu, ktoré ukončilo júnové boje, pretrváva v regióne vysoké napätie, keďže Izrael deklaroval svoj zámer zabrániť obnove iránskych jadrových kapacít a pohrozil ďalšími vojenskými zásahmi.

Irán a Rusko udržiavajú dlhodobé strategické partnerstvo, založené na spoločných geopolitických záujmoch, najmä v Sýrii. Obe krajiny spolupracujú v oblasti obrany, vrátane dodávok dronov, a posilňujú ekonomické väzby, najmä v kontexte západných sankcií, ktorým čelia.

Ajatolláh Alí Chameneí, ako najvyšší vodca Iránu, má rozhodujúce slovo vo všetkých kľúčových oblastiach štátnej politiky, vrátane obrany, zahraničných vzťahov, jadrového programu a národnej bezpečnosti. Pod jeho priamou kontrolou sú aj Revolučné gardy (IRGC), ktoré zohrávajú významnú úlohu v politickom a ekonomickom živote krajiny. Iránska vláda a prezident sú povinní rešpektovať jeho rozhodnutia a nemôžu konať bez jeho súhlasu.

Chameneí, ako ajatolláh, je duchovným vodcom šiitského islamu v Iráne a je považovaný za garanta islamskej revolúcie z roku 1979. Jeho názory a rozhodnutia majú zásadný vplyv na verejnú mienku a politickú elitu. Vo funkcii zotrvá doživotne a jeho prípadnú výmenu môže iniciovať len Rada expertov, ktorá je však pod jeho silným vplyvom.