Ranné kruhy na školách: Úspech žiakov ohrozuje nedostatok systematickej podpory

Inšpekcia varuje: Dobrovoľné ranné kruhy sú síce prínosné, ale bez systematického začlenenia do vzdelávania hrozí návrat k starým praktikám.

Ranné kruhy na školách: Úspech žiakov ohrozuje nedostatok systematickej podpory
Zdroj: teraz.sk
Napriek pozitívnym výsledkom v budovaní dôvery a zlepšovaní vzťahov medzi žiakmi, ranné kruhy na slovenských základných školách potrebujú pevnú systémovú podporu.

Content: Bratislava (TASR) – Štátna školská inšpekcia (ŠŠI) zdôrazňuje potrebu systematického zavedenia ranných kruhov do bežnej školskej praxe. Hoci ich efektivita pri zlepšovaní klímy v triedach je preukázaná, ich realizácia je v súčasnosti často ponechaná na iniciatíve jednotlivých učiteľov. Hovorkyňa ŠŠI, Katarína Matejková, pre TASR uviedla, že inšpekcia navrhuje zakomponovať ranné kruhy priamo do výchovno-vzdelávacieho rámca každej školy.

„Ranné kruhy vytvárajú v triedach prostredie, kde vládne vzájomná dôvera, rešpekt a pocit bezpečia. Tieto faktory sú nevyhnutné pre efektívne učenie. Je preto dôležité, aby sa stali pevnou súčasťou školského systému,“ povedala hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

ŠŠI upozorňuje, že aj napriek existencii metodickej príručky vydanej ministerstvom školstva, takmer dve tretiny učiteľov s ňou nepracujú. Inšpekcia varuje pred rizikom, že učitelia sa budú držať tradičných metód a triednické hodiny budú venované len riešeniu ospravedlneniek, problémovému správaniu a čítaniu školského poriadku.

Z tohto dôvodu ŠŠI odporúča intenzívne vzdelávanie pedagógov v oblasti duševného zdravia detí, neustálu metodickú podporu, aktívnu výmenu skúseností medzi školami a oficiálne začlenenie ranných kruhov do školského vzdelávacieho programu. „Ochota jednotlivcov nestačí. Ak skutočne chceme podporiť duševnú pohodu žiakov, ranné kruhy si musia nájsť svoje pevné miesto v každej škole, v podobe, ktorá najlepšie vyhovuje jej potrebám,“ doplnila Štofková Dianovská.

Aktuálne dve tretiny základných škôl na Slovensku už ranné kruhy praktizujú. Tieto aktivity posilňujú dôveru, zlepšujú vzťahy v kolektíve a prispievajú k celkovej psychickej pohode žiakov. Ranné kruhy sa najčastejšie konajú na prvom stupni, pred začiatkom vyučovania, trvajú približne 10 až 15 minút a vedú ich najmä triedni učitelia. Ich cieľom je zlepšiť atmosféru v triede, podporiť komunikáciu a rozvíjať sociálne zručnosti žiakov. Na druhom stupni sa s rannými kruhmi možno stretnúť najmä v rámci triednických hodín.