Rekordné horúčavy v Anglicku: Jún bol najteplejší v histórii meraní

Jún 2024 sa zapísal do histórie ako najteplejší v Anglicku od začiatku systematických meraní. Aké sú príčiny a dôsledky týchto extrémnych horúčav?

Rekordné horúčavy v Anglicku: Jún bol najteplejší v histórii meraní
Zdroj: teraz.sk
Anglicko zaznamenalo v júni rekordné teploty, pričom v utorok dosiahli v Essexe až 34,4 stupňa Celzia, čím prekonali všetky doterajšie tohtoročné maximá.

Content: Londýn 1. júla (TASR) – Predbežné údaje potvrdzujú, že jún bol pre Anglicko teplotne najvýraznejší od roku 1884, kedy sa začali viesť systematické záznamy. V rámci celého Spojeného kráľovstva ide o druhý najteplejší jún v histórii, informovala meteorologická služba. Okrem toho Británia zaznamenala v utorok najhorúcejší deň tohto roka. Správu priniesla TASR s odvolaním sa na agentúry AFP a DPA.

Priemerná teplota v Anglicku dosiahla v júni rekordných 16,9 stupňa Celzia. Pre Spojené kráľovstvo ako celok to bol druhý najteplejší jún, po roku 2023. Vo Walese sa tohtoročný jún zaradil na tretie miesto v rebríčku najteplejších júnov. Tento extrémne teplý mesiac nasledoval po najteplejšej a najslnečnejšej jari za viac ako storočie.

V utorok popoludní bola v obci Writtle, v grófstve Essex, nameraná teplota 34,4 stupňa Celzia, čo predstavuje najvyššiu hodnotu zaznamenanú v Británii v tomto roku. Meteorológovia predpokladajú, že s príchodom dát z celej krajiny môže táto hodnota ešte stúpnuť. Doteraz bol najteplejším dňom roku 21. jún, kedy v obci Charlwood, v grófstve Surrey, namerali 33,2 stupňa Celzia.

Teplotné maximum (33,1 stupňa Celzia) na londýnskom letisku Heathrow sa k tejto hodnote priblížilo v pondelok. Kvôli horúčavám zaviedol Wimbledon, ktorý zaznamenal najteplejší otvárací deň v histórii, špeciálne pravidlá na ochranu hráčov. V niektorých oblastiach Anglicka platili v utorok výstrahy pred horúčavami, ktoré upozorňovali na potenciálne zdravotné riziká, najmä pre ohrozené skupiny obyvateľstva.

Vedci po celom svete sa zhodujú, že za týmito extrémnymi prejavmi počasia stoja klimatické zmeny, spôsobené ľudskou činnosťou a zvyšovaním emisií skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri spaľovaní fosílnych palív.