Rok po atentáte: Vláda zdôrazňuje útok na demokraciu, žiada zmierenie
Rok po atentáte na premiéra vláda varuje pred pretrvávajúcou nenávisťou a apeluje na spoločnosť, aby sa zomkla a odmietla násilie.

Členovia vlády SR sa zhodujú, že útok na premiéra Roberta Fica pred rokom bol útokom na piliere demokracie a vyzývajú na upokojenie spoločenskej klímy.
Content: Bratislava, 15. mája (TASR) – Rok po útoku na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) členovia vlády Slovenskej republiky zdôrazňujú, že išlo o útok nielen na jednotlivca, ale aj na samotné základy právneho štátu, demokratického systému a hodnoty ako sloboda, rešpekt a súdržnosť. Vláda upozorňuje na pretrvávajúce verbálne útoky a prejavy nenávisti, a preto opakovane vyzýva na národné zmierenie.
„Atentát na predsedu vlády bol viac než len násilný čin proti jednej osobe. Zasiahol samotné srdce našej demokracie a spochybnil hodnoty, na ktorých stojí naša spoločnosť,“ uviedla na sociálnej sieti vicepremiérka a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Podľa jej slov táto tragédia nastavila spoločnosti zrkadlo a pripomenula potrebu kultivovať verejný priestor, dbať na silu slova a odmietnuť nenávistné prejavy. „Slová môžu spájať, ale aj hlboko zraniť. Dnes je čas urobiť krok smerom k zmiereniu, zodpovednosti, obnove dôvery a úcte k iným, aj keď majú odlišné názory,“ dodala Saková.
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zdôraznil, že atentát bol vyústením dlhoročného znevažovania, podnecovania k nenávisti a rozdeľovania spoločnosti. Tento jav bol podľa neho niektorými politikmi nielen tolerovaný, ale aj zámerne podporovaný. „Žiaľ, verbálne útoky a šírenie nenávisti naďalej silnejú, a to aj na sociálnych sieťach niektorých politikov, ktorí sa nehanbia šíriť klamstvá,“ uviedol Susko.
Minister investícií Samuel Migaľ (nezávislý) vyzval, aby táto tragická udalosť nebola zneužívaná na prehlbovanie nenávisti, ale aby sa z nej spoločnosť poučila a urobila všetko pre to, aby sa podobná situácia nikdy neopakovala. „Nebol to atentát len na premiéra, ale na každého, kto verí, že spory sa majú riešiť prostredníctvom dialógu a že nenávisť nemá miesto vo verejnom živote,“ napísal Migaľ.
„Nemôže sa stať bežnou praxou, že ak nesúhlasíme s názormi alebo rozhodnutiami iných, budeme po nich strieľať. Sloboda názoru, vrátane politického, je základom každej demokratickej spoločnosti,“ uviedol na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Podľa jeho slov opozícia a niektoré „opozične spriaznené médiá“ pokračovali v šírení nenávisti a konšpirácií voči premiérovi a koalícii aj po atentáte. „Organizovanie protestov opozíciou sa stalo ich rituálom, čo prispelo k ďalšiemu nárastu napätia v spoločnosti. Bohužiaľ, situácia sa ani rok po atentáte nezlepšila,“ dodal Kamenický. Zároveň ocenil odhodlanie a rýchly návrat Roberta Fica do pracovného života po atentáte.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pripomenul, že agresia a nenávisť voči iným názorom, postojom a hodnotám z našej spoločnosti nezmizli ani rok po atentáte. „Robert Fico, som nesmierne rád, že si tu, že si medzi nami,“ vyjadril sa na sociálnej sieti minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).