Rokovania Izraela s Hamasom v Katare skončili bez prelomu
Najnovšie kolo nepriamych rokovaní o prímerí medzi Izraelom a Hamasom v Katare sa skončilo bez dohody. Aké sú dôvody a čo to znamená pre budúcnosť?

Snahy o dosiahnutie 60-dňového prímeria a prepustenie izraelských rukojemníkov, sprostredkované Katarem, Egyptom a USA, zatiaľ nepriniesli dohodu medzi Izraelom a Hamasom.
Content: Dauha, 7. júla (TASR) – Nepriame rozhovory medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré sa konali v Katare s cieľom dosiahnuť prímerie, sa skončili bez akéhokoľvek prelomového výsledku. Informovali o tom v pondelok ráno agentúru Reuters dva palestínske zdroje, ktoré sú oboznámené s priebehom rokovaní. Podľa ich tvrdení izraelská delegácia nedisponovala dostatočným mandátom na to, aby s Hamasom uzavrela dohodu.
Obnovenie rokovaní medzi stranami prebehlo v nedeľu večer, krátko pred plánovanou treťou návštevou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bielom dome od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do úradu v januári tohto roka.
„Po úvodnom kole nepriamych rokovaní v Dauhe sa ukázalo, že izraelská delegácia nemá dostatočné právomoci... na dosiahnutie dohody s Hamasom, pretože jej chýba reálna rozhodovacia kompetencia,“ uviedli zdroje pre Reuters a Sky News Arabia.
Netanjahu pred svojím odchodom do Washingtonu ubezpečil, že izraelskí vyjednávači majú jasné inštrukcie na to, aby dosiahli prímerie za podmienok, ktoré Izrael akceptuje.
Podľa zdrojov agentúry AFP sa diskusie mali primárne zamerať na mechanizmus implementácie prípadnej dohody a na výmenu rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy za palestínskych väzňov držaných v izraelských väzniciach.
Rozhovory, za ktorých sprostredkovania sa ujali Katar, Egypt a Spojené štáty americké, mali viesť k 60-dňovému prímeriu a k prepusteniu izraelských rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas. Návrh predpokladá postupné prepustenie desiatich rukojemníkov a odovzdanie pozostatkov tých, ktorí už zomreli. Izrael by mal na oplátku prepustiť väčší počet palestínskych väzňov. Počas trvania prímeria by obe strany mali pokračovať v rokovaniach s cieľom dosiahnuť trvalé ukončenie konfliktu.