Rokovania o prímerí v Gaze pokračujú, prelom zatiaľ v nedohľadne
Rokovania o prímerí v Pásme Gazy pokračujú, no prelom je zatiaľ v nedohľadne. Čo je predmetom sporu a aké sú podmienky oboch strán?

V katarskej Dauhe pokračujú nepriame rokovania medzi Izraelom a Hamasom sprostredkované USA, zatiaľ bez výraznejšieho pokroku. Návrh USA predpokladá dočasné prímerie a výmenu rukojemníkov.
Content: Dauha 8. júla (TASR) – Už tretí deň prebiehajú v katarskej Dauhe nepriame rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamas o možnosti prímeria v Pásme Gazy. Podľa palestínskych zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, rozhovory zatiaľ nepriniesli očakávaný prelom.
„Nepriame rokovania pokračujú aj dnes ráno, ide už o štvrté stretnutie… Diskusie sa stále zameriavajú na mechanizmy implementácie prípadnej dohody, najmä na otázky stiahnutia izraelských vojsk a zabezpečenia humanitárnej pomoci,“ uviedol zdroj oboznámený so situáciou.
Rokovania o ukončení konfliktu v Pásme Gazy sa začali v Dauhe v nedeľu večer. Delegácie oboch strán sídlia v tej istej budove, ale v oddelených priestoroch, komunikácia prebieha nepriamo. Očakáva sa, že sa do procesu tento týždeň zapojí aj osobitný vyslanec amerického prezidenta, Steve Witkoff.
Podľa dostupných informácií, návrh Spojených štátov amerických zahŕňa 60-dňové prímerie. Počas neho by Hamas prepustil desať žijúcich rukojemníkov a odovzdal telá ďalších rukojemníkov. Izrael by za to mal prepustiť Palestínčanov zadržiavaných vo svojich väzniciach. Hamas okrem toho žiada garancie stiahnutia izraelských síl, zastavenie bojov počas prebiehajúcich rokovaní a obnovenie distribúcie humanitárnej pomoci pod záštitou Organizácie Spojených národov.
Konflikt si od svojho začiatku vyžiadal životy najmenej 445 izraelských vojakov, uvádza AFP. Útok Hamasu zo 7. októbra 2023 si podľa oficiálnych izraelských údajov vyžiadal 1219 obetí, väčšinou civilistov. Odvetné izraelské operácie, podľa údajov ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy kontrolovaného Hamasom, si vyžiadali minimálne 57.523 obetí, prevažne civilistov. OSN považuje tieto údaje za dôveryhodné.