Rozsudok v kauze Pfizergate: Europoslanci žiadajú transparentnosť
Súdny dvor EÚ rozhodol, že EK urobila chybu v prípade zverejnenia SMS správ s firmou Pfizer. Slovenskí europoslanci žiadajú vyvodenie zodpovednosti.

Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v kauze Pfizergate vyvolalo reakcie slovenských europoslancov, ktorí žiadajú väčšiu transparentnosť.
Content: Brusel, 14. mája (TASR) – Stredajší rozsudok Súdneho dvora Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu v kauze Pfizergate, ktorý sa týka odmietnutia Európskej komisie (EK) zverejniť SMS komunikáciu medzi jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom, vyvolal reakcie slovenských europoslancov.
Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Hojsík (RE/PS) označil verdikt za prelomový moment v úsilí o transparentnejšie rozhodovanie v EÚ. „Je to dôležitý krok k otvorenejšej Európe, kde majú občania právo vedieť, ako sa prijímajú dôležité rozhodnutia,“ uviedol Hojsík pre TASR. Zdôraznil, že prístup k informáciám je kľúčový pre fungovanie demokracie na európskej aj národnej úrovni a vyzval na zverejnenie predmetných SMS správ a zavedenie nových štandardov transparentnosti v eurokomisii.
Europoslankyňa Monika Beňová (nezaradená/Smer-SD) je presvedčená, že ak nebude vyvodená zodpovednosť, EK stratí legitimitu pri posudzovaní členských štátov. Žiada, aby von der Leyenová predstúpila pred europarlament s podrobnou správou o jej interakciách s firmou Pfizer. Následne by mal EP posúdiť, či nedošlo ku korupcii a prípadne hlasovať o vyslovení nedôvery.
Milan Uhrík (ESN/Republika) označil celú kauzu za „kolosálny škandál“ a vyzval predsedníčku EK na okamžité odstúpenie z funkcie, pretože podľa neho diskredituje celú inštitúciu a európske reči o transparentnosti a právnom štáte.
Miriam Lexmann (EPP/KDH), kvestorka EP, zdôraznila, že transparentnosť v tejto veci podporovala od začiatku a upozorňovala na to, že utajovanie informácií v citlivých otázkach znižuje dôveru občanov v EÚ.
Kauza Pfizergate sa týka najväčšej zmluvy na nákup vakcín proti COVID-19 v histórii EÚ. Novinárka denníka The New York Times (NYT) Matina Steviová žiadala sprístupnenie textových správ medzi von der Leyenovou a Bourlom, no EK jej žiadosť zamietla. Steviová a NYT sa obrátili na Súdny dvor EÚ, ktorý ich žalobe vyhovel. Eurokomisia má možnosť sa proti rozhodnutiu odvolať.