Šéfka WTO varuje: Svetový obchod potrebuje reformu, Japonsko je kľúčové

Šéfka WTO apeluje na Japonsko, aby pomohlo oživiť svetový obchod uprostred rastúceho protekcionizmu a obchodných sporov.

Šéfka WTO varuje: Svetový obchod potrebuje reformu, Japonsko je kľúčové
Zdroj: teraz.sk
Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie vyzvala Japonsko, aby zohralo vedúcu úlohu pri posilňovaní a reforme globálneho obchodného systému, ktorý čelí kríze.

Content: Tokio, 13. mája (TASR) – Svetový obchod sa nachádza v kritickom bode. Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová to uviedla počas stretnutia s japonským premiérom Šigerom Išibom v Tokiu. Informovala o tom agentúra AP.

Okonjo-Iwealaová vyjadrila presvedčenie, že Japonsko, ako dlhodobý zástanca otvorených trhov, by malo prevziať iniciatívu v čase, keď obchodné praktiky a clá niektorých krajín, ako napríklad Spojených štátov, destabilizujú globálny obchod.

„Obchodný systém čelí obrovským výzvam,“ povedala. „Musíme túto krízu premeniť na príležitosť na riešenie existujúcich problémov a prispôsobenie sa novým trendom v obchode.“

Japonské ministerstvo zahraničných vecí citovalo šéfku WTO, ktorá zdôraznila, že Japonsko, ako významný hráč v multilaterálnom obchodnom systéme, má povinnosť podporovať, posilňovať a reformovať WTO.

Stretnutie Okonjo-Iwealovej s japonským premiérom sa uskutočnilo deň po tom, čo USA a Čína oznámili dočasné zníženie vzájomných ciel na obdobie 90 dní, aby vytvorili priestor pre rokovania.

Japonsko je jednou z krajín, ktoré zatiaľ nedosiahli dohodu s administratívou USA o znížení ciel na určité produkty, vrátane automobilov, ocele a hliníka.

WTO zohrávala v minulosti dôležitú úlohu pri presadzovaní liberalizácie obchodu, čo umožnilo rast globálnych dodávateľských reťazcov, najmä vďaka úsiliu USA a ďalších veľkých ekonomík.

Odstránenie obchodných bariér prispelo k hospodárskemu rozmachu krajín ako Japonsko a Čína, ktoré sa stali významnými exportnými centrami.

Politika ciel presadzovaná niektorými krajinami, má za cieľ obmedziť dovoz a motivovať spoločnosti k presunu výroby späť do ich krajín. To viedlo k eskalácii obchodných sporov.

Okonjo-Iwealaová a Išiba sa zhodli na tom, že členské krajiny WTO musia spolupracovať, aby obnovili schopnosť organizácie efektívne riešiť súčasné výzvy.