Sexuálne násilie v školách: Francúzsky parlament kritizuje štát za nečinnosť
Francúzsky parlament zverejnil šokujúcu správu o sexuálnom násilí v školách, ktorá ostro kritizuje štát za nedostatočnú kontrolu a prevenciu.

Parlamentná správa odhaľuje systémové zlyhania štátu v prevencii a kontrole sexuálneho násilia v školách, čo vedie k rozsiahlej kritike.
Content: Paríž, 2. júl (TASR) – Francúzsky parlament v stredu zverejnil rozsiahlu správu, ktorá poukazuje na alarmujúci stav sexuálneho a fyzického násilia v školách. Správa sa zameriava na dlhodobé zlyhania štátu pri ochrane žiakov a absentujúce mechanizmy prevencie a hlásenia takýchto incidentov. Zvláštna pozornosť bola venovaná prípadu internátnej školy Notre-Dame de Bétharram, kde násilie pretrvávalo roky bez adekvátnej reakcie.
Správa kritizuje aj bývalého ministra školstva a súčasného premiéra Francoisa Bayroua, ktorý bol ministrom v rokoch 1993-1997, za jeho údajné prehliadanie tohto problému. Vyšetrovanie odhalilo "pretrvávajúce násilie" aj v iných francúzskych školách, pričom správa viní štát z nečinnosti a nedostatočného dohľadu.
Parlamentná komisia, ktorá začala pracovať v marci, vypočula 135 osôb, vrátane obetí zneužívania z rôznych škôl. Bayrou bol vypočutý v máji, čo bolo podľa AFP jedno z najťažších období počas jeho päťmesačného pôsobenia vo funkcii premiéra.
Bayrou pred poslancami tvrdil, že o obvineniach zo sexuálneho zneužívania sa dozvedel len z médií. Ironicky, jeho deti navštevovali školu Notre-Dame de Bétharram.
Hélene Perlantová, Bayrouova najstaršia dcéra, obvinila duchovenstvo, ktoré riadilo školu, zo systematického zlého zaobchádzania. Uviedla, že ju jeden z kňazov fyzicky napadol počas letného tábora, keď mala 14 rokov. Zdôraznila však, že jej otec o incidente nevedel. Jej svedectvo je súčasťou knihy Alaina Esquerreho, hovorcu skupiny obetí Bétharramu.
Autori správy zdôrazňujú, že prípad Notre-Dame de Bétharram nie je ojedinelý. Poukazujú na "prísny kódex mlčania" v súkromných, najmä katolíckych školách, ktorý bráni odhaľovaniu násilia.
Spravodajcovia vyšetrovacej komisie navrhujú rozsiahle reformy, vrátane vytvorenia kompenzačného fondu pre obete a posilnenia kontrolných mechanizmov štátu v školách. Vyzývajú na zavedenie účinných systémov prevencie a hlásenia prípadov násilia.
Bayrouova vláda prežila v utorok hlasovanie o nedôvere, iniciované Socialistickou stranou (PS) v dôsledku neúspešných rokovaní o dôchodkových reformách. Očakáva sa, že vláda bude čeliť podobnej situácii aj na jeseň, počas rokovaní o štátnom rozpočte.