Silné euro: Hrozba pre exportérov, alebo príležitosť pre dovolenkárov?

Ako ovplyvní silné euro slovenské firmy a bežných občanov? Analytik Slovenskej sporiteľne vysvetľuje dosahy menových pohybov na ekonomiku.

Silné euro: Hrozba pre exportérov, alebo príležitosť pre dovolenkárov?
Zdroj: teraz.sk
Posilňujúca európska mena prináša so sebou výzvy pre exportérov, ale aj výhody pre spotrebiteľov, tvrdí analytik.

Content: Bratislava 13. júla (TASR) – Slovenskí exportéri čelia potenciálnym problémom v dôsledku súčasného posilňovania eura voči doláru. Podľa Mariána Kočiša, analytika Slovenskej sporiteľne, rastúci kurz eura znižuje konkurencieschopnosť slovenských výrobkov na svetových trhoch mimo eurozóny, čo môže negatívne ovplyvniť objem exportu a spomaliť hospodársky rast.

„Firmy, ktoré obchodujú najmä v dolároch, alebo čelia konkurencii dolárových výrobcov, môžu pocítiť najväčší tlak. Pri exporte do USA závisí od toho, v akej mene sú uzatvorené zmluvy,“ vysvetľuje Kočiš.

Analytik upozorňuje, že hoci sa menové riziká dajú eliminovať zaistením (hedžingom), táto ochrana predstavuje dodatočné náklady, ktoré sa premietnu do konečnej ceny produktov. V kombinácii s rastúcimi clami ide o ďalšiu komplikáciu pre podnikateľov. Potenciálny tlak na priemysel môže mať v konečnom dôsledku dopad aj na zamestnanosť a príjmy domácností.

Na druhej strane, slabší dolár prináša úľavu pri dovoze komodít, predovšetkým energií, ktoré sa obchodujú v dolároch. To môže zmierniť infláciu a znížiť výrobné náklady v rôznych odvetviach. „Silné euro môže v istom horizonte tlmiť export a spomaľovať rast priemyslu, ale slabší dolár sa prejaví napríklad v nižších cenách pohonných látok, keďže ropa sa obchoduje v dolároch,“ dodáva Kočiš.

Zároveň platí, že pre Európanov s eurom v peňaženke sa stávajú lacnejšie dovolenky a nákupy v USA, prípadne aj v iných destináciách, kde sa platí dolármi. Analytik Slovenskej sporiteľne predpokladá, že v dlhodobom horizonte by sa kurz mohol ustáliť okolo úrovne 1,17 USD za euro.

(1 EUR = 1,1709 USD)