Škrty v americkej pomoci: Ohrozené životy miliónov, varuje štúdia

Výskum odhalil, že zníženie financovania zo strany USA môže viesť k úmrtiu miliónov zraniteľných ľudí, vrátane detí.

Škrty v americkej pomoci: Ohrozené životy miliónov, varuje štúdia
Zdroj: teraz.sk
Nová štúdia varuje, že rozsiahle škrty v zahraničnej pomoci Spojených štátov, ktoré iniciovala administratíva Donalda Trumpa, môžu mať katastrofálne následky.

Content: Paríž 1. júla (TASR) – Zníženie americkej zahraničnej pomoci pod vedením administratívy Donalda Trumpa by mohlo do roku 2030 viesť k smrti viac ako 14 miliónov ľudí, z ktorých tretinu tvoria deti. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informovala agentúra AFP.

Štúdia publikovaná v renomovanom medicínskom časopise Lancet prichádza v čase, keď sa svetoví lídri a podnikatelia zišli na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v Španielsku, aby prediskutovali spôsoby posilnenia globálnej humanitárnej pomoci.

Pred nástupom administratívy Donalda Trumpa v januári, Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) pokrývala viac ako 40 percent globálnej humanitárnej pomoci. Následné znižovanie rozpočtu, iniciované Úradom pre efektivitu štátnej správy (DOGE) pod vedením Elona Muska, zasiahlo aj rozsiahle programy financované agentúrou USAID.

Davide Rasella z Barcelonského inštitútu globálneho zdravia, spoluautor štúdie, varuje, že tieto škrty „ohrozujú zastavenie, a dokonca zvrátenie, dvoch desaťročí pokroku v oblasti zdravia zraniteľných populácií.“ Dodal, že pre mnohé krajiny by bol tento šok „porovnateľný s dopadom pandémie alebo rozsiahleho ozbrojeného konfliktu.“

Medzinárodný tím vedcov analyzoval dáta zo 133 krajín a zistil, že financovanie agentúrou USAID v rokoch 2001 až 2021 zabránilo približne 91 miliónom úmrtí v rozvojových krajinách.

Podľa ich predikcií, ohlásené škrty zo strany americkej administratívy by mohli do roku 2030 viesť k viac ako 14 miliónom zbytočných úmrtí, vrátane viac ako 4,5 milióna detí mladších ako päť rokov.