Slabé zemetrasenie opäť zasiahlo Maďarsko, epicentrum blízko Čongrádu

Oblasť Čongrádu v Maďarsku opäť zasiahlo slabé zemetrasenie. Ide o ďalší zo série otrasov zaznamenaných v tejto oblasti za posledné dni.

Slabé zemetrasenie opäť zasiahlo Maďarsko, epicentrum blízko Čongrádu
Zdroj: teraz.sk
Maďarské seizmologické observatórium zaznamenalo v utorok nadránom zemetrasenie s magnitúdou 2,8 v oblasti mesta Čongrád. Obyvatelia hlásili otrasy.

Content: Budapešť 8. júla (TASR) – Okolie mesta Čongrád, približne 140 kilometrov juhovýchodne od Budapešti, bolo v utorok v skorých ranných hodinách postihnuté slabým zemetrasením. Podľa informácií spravodajcu TASR v Budapešti, Maďarské Seizmologické observatórium Radóa Kövesligethyho potvrdilo, že otrasy pocítili aj miestni obyvatelia. Správu priniesol server telex.hu.

Observatórium uviedlo, že zemetrasenie s magnitúdou 2,8 bolo zaznamenané o 02:34 hod. Z oblasti epicentra doposiaľ prijali päť hlásení o pocítených otrasoch. Upozornili tiež, že oblasť okolo Čongrádu vykazuje seizmickú aktivitu už niekoľko dní.

Už minulý piatok (4. júla) popoludní bolo neďaleko mesta zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 3, po ktorom nasledovalo niekoľko menších otrasov. V sobotu (5. júla) večer zaznamenali silnejšie zemetrasenie s magnitúdou 3,6 a v pondelok ráno o 8:45 došlo k dotrasu s magnitúdou 2,9. Ďalší dotras s magnitúdou 2,5 bol zaznamenaný v rovnakej oblasti o 9:14 v hĺbke približne 14 kilometrov.

Na svojej facebookovej stránke observatórium informovalo o inštalácii dočasnej meracej stanice v severozápadnej časti Csongrádu. Táto stanica má slúžiť na presnejšie určovanie polohy a hĺbky zemetrasení, a to až do ukončenia seizmickej aktivity.

Observatórium vysvetlilo, že pod územím Maďarska sa stretávajú zemské platne, na ktorých zlomoch dochádza k neustálemu hromadeniu napätia. Hlavným dôvodom je pomalý pohyb Jadranskej platne smerom na sever a jej rotácia proti smeru hodinových ručičiek. Tento pohyb spôsobuje tlak na horninové platne pod Karpatskou kotlinou. Aktuálne zemetrasenia sa vyskytujú v hĺbkach viac ako desať kilometrov a v blízkosti geologických zlomových línií, ktoré boli už predtým identifikované ako aktívne štrukturálne zóny.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)