Slabý Jüan: Brzda pre Obchod Eurozóny?

Nemecká štúdia varuje pred dopadom umelo podhodnoteného jüanu na európsky priemysel a obchodný deficit. Čo to znamená pre EÚ?

Slabý Jüan: Brzda pre Obchod Eurozóny?
Zdroj: teraz.sk
Stabilita kurzu čínskeho jüanu voči euru, napriek značným rozdielom v nákladoch medzi Európou a Čínou, vyvoláva obavy z menovej manipulácie.

Content: Kolín nad Rýnom, 23. júla (TASR) – Európske spoločnosti čelia silnej konkurencii, ktorú zhoršuje údajná snaha Číny o udržanie nízkej hodnoty jüanu. Upozornil na to Inštitút nemeckého hospodárstva (IW) v správe pred blížiacim sa summitom EÚ a Číny. TASR o tom informuje na základe agentúry Reuters.

Kurz jüanu voči euru zostal v posledných rokoch pozoruhodne stabilný, a to aj napriek výrazným zmenám v nákladových pomeroch medzi oboma ekonomikami. Podľa Jürgena Matthesa, autora štúdie IW, to poukazuje na možnú intervenciu Čínskej ľudovej banky na menovom trhu.

„Umelé znižovanie nákladov v Číne prostredníctvom podhodnoteného jüanu je mimoriadne lákavé,“ vyhlásil Matthes. Dodal, že nízke ceny čínskych polotovarov podnecujú európske firmy k ich nákupu, čo prispieva k úpadku európskeho priemyslu a rastu obchodného deficitu EÚ. Apeloval na Európsku komisiu, aby v tejto veci konala. Spoločnosti, ktoré by sa vyhýbali čínskym polotovarom, by podľa neho stratili konkurencieschopnosť voči firmám, ktoré "naplno využívajú čínske cenové výhody."

Lídri EÚ pricestujú do Pekingu vo štvrtok (24. 7.) na summit s Čínou, kde sa budú snažiť o zmiernenie obchodných sporov v kontexte globálnej ekonomickej neistoty. Čína odmieta obvinenia z menovej manipulácie a tvrdí, že presadzuje režim riadeného plávajúceho kurzu, ktorý je založený na trhovom dopyte a ponuke.

Európskych exportérov už zaťažuje prudký nárast čínskeho vývozu, ktorý bol presmerovaný z USA, a posilňovanie eura voči doláru v dôsledku obchodnej politiky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Od roku 2020 prudko vzrástli ceny výrobcov v Nemecku a celej eurozóne v dôsledku narušenia dodávateľských reťazcov a energetickej krízy. V Číne ceny rástli len mierne a kurz jüanu sa takmer nezmenil. Naopak, euro posilnilo voči čínskej mene o viac ako 40 % medzi začiatkom roka 2020 a jarou 2025. Štúdia ukazuje, že to prispelo k prehĺbeniu obchodného deficitu eurozóny s Čínou.

Bežne by zvýšený dovoz do eurozóny posilnil jüan, pretože by sa zvýšil dopyt po čínskej mene. To sa však nestalo, upozornil Matthes. Už počas svojho prvého funkčného obdobia označil Trump Čínu za menového manipulátora. USA minulý mesiac varovali pred praktikami Číny v oblasti výmenných kurzov.

Čína na to reagovala vyhlásením, že sa drží „multilateralizmu a rešpektuje multilaterálny konsenzus“, je odhodlaná udržiavať stabilný výmenný kurz jüanu a nebude sa „zapájať do konkurenčnej devalvácie meny“. Matthes však označil konanie čínskej centrálnej banky za „veľmi netransparentné“.