Slivice: Tam, kde 12. mája 1945 utíchli posledné zbrane v ČSR

Boje v Sliviciach ukončili vojnu v ČSR až 4 dni po kapitulácii Nemecka. Pripomeňme si hrdinstvo a obete v poslednej bitke.

Slivice: Tam, kde 12. mája 1945 utíchli posledné zbrane v ČSR
Zdroj: teraz.sk
Pamätník víťazstva v Sliviciach, ktorého základný kameň bol položený v roku 1967, pripomína miesto posledného vzdoru nemeckých vojsk na území Československa.

Content: Slivice/Bratislava 11. mája (TASR) – Hoci nacistické Nemecko kapitulovalo už 8. mája 1945, Druhá svetová vojna sa tým pre Československo neskončila. Zatiaľ čo svet oslavoval mier, na našom území sa ešte bojovalo. V pondelok 12. mája si pripomíname 80. výročie ukončenia týchto posledných bojov, ktoré sa odohrali pri obci Slivice neďaleko Milína.

Peter Šumichrast, zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu, pre TASR uviedol: „Organizovaný odpor nemeckých vojsk na území Československa definitívne skončil až 12. mája, kapituláciou jednotiek pod velením SS-Gruppenführera Carla Friedricha von Pückler-Burghaussa.“

Predchádzal tomu zúfalý odpor asi 6000 nemeckých vojakov, ktorí sa opevnili v okolí Slivíc. Pückler-Burghauss sa chcel so svojimi mužmi dostať do americkej zóny a vzdať sa Američanom. Nevedel však, že Američania už predtým zastavili prijímanie nemeckých zajatcov podľa dohody so Sovietmi.

„Americká armáda už nedovoľovala prekračovať demarkačnú líniu Karlove Vary – Plzeň – České Budějovice. Proti nemeckým vojakom, ktorí sa bránili na línii Milín – Slivice – Březnice, zasiahli okrem miestnych partizánov aj jednotky sovietskych 1., 2. a 4. ukrajinského frontu a americkej 3. armády, ktorá strážila demarkačnú líniu,“ vysvetlil Šumichrast.

Svedectvom o prudkosti bojov sú tri línie ťažkej techniky, vrátane tankov a mínometov, ktoré Nemci vybudovali. Sovietsky útok si vyžiadal viac ako tisíc obetí, najmä z radov nemeckých vojakov. Kapituláciou preživších sa skončili posledné boje na našom území.

Generál von Pückler-Burghauss, prezývaný "Krvavý gróf" kvôli svojej jazve na tvári, podpísal kapituláciu a následne spáchal samovraždu. Za víťaznú stranu ju podpísali sovietsky generálmajor Ivan Fedotovič Serjogin a americký plukovník Allison.

Na miesto posledného boja upomína Pamätník víťazstva v Sliviciach. Jeho autormi sú architekt Václav Hilský a sochár Viktor Dobrovolný. Pamätník tvoria dva pylóny a tri žulové kvádre symbolizujúce tri ukrajinské fronty. Pylóny majú pripomínať prísahu, že sa už nikdy nedopustí ďalšia vojna, alebo dva posledné záblesky Druhej svetovej vojny.