Slovenská investičná klíma: Európski investori vyjadrujú obavy z politiky a stability
Prieskum odhalil, že európski investori na Slovensku sú znepokojení. Hlavným dôvodom sú obavy z nestability a nepredvídateľnosti politického prostredia.

Hospodársko-politické prostredie na Slovensku vnímajú investori ako najväčšiu prekážku pre budúci ekonomický rast.
Content: Bratislava (TASR) – Nálada európskych investorov pôsobiacich na Slovensku pretrváva na nízkej úrovni. Väčšina z nich hodnotí ekonomickú situáciu krajiny kriticky a očakávania ohľadom ich vlastných podnikateľských aktivít sa zhoršujú už druhý rok. Uvádza to aktuálny prieskum Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei), ktorý bol realizovaný v marci medzi takmer stovkou spoločností.
Podľa prieskumu firmy vnímajú ako najväčšie riziká práve hospodársko-politické faktory a slabý dopyt. Napriek tomu by sa takmer dve tretiny respondentov opäť rozhodli investovať na Slovensku. Komora však upozorňuje na zhoršujúce sa očakávania, pričom narastá pesimizmus v hodnotení celkovej hospodárskej situácie i vlastnej podnikateľskej činnosti.
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov naďalej významne ovplyvňuje zamestnanosť a výšku miezd. Rastie aj neistota v oblasti daňového a regulačného rámca. „Aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku hodnotia ako dobrú len 3 % firiem, zatiaľ čo 41 % ju považuje za zlú. Výhľad do budúcnosti je rovnako pesimistický – rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi hodnoteniami ďalšieho vývoja slovenskej ekonomiky dosahuje mínus 64 percentuálnych bodov,“ uviedla obchodná komora.
Prezident AHK Slowakei Pavel Lakatos poukázal na to, že mnohé firmy sú naďalej vystavené silnému tlaku rastúcich nákladov a zároveň narastá neistota na globálnych trhoch. Od minulého roka pozorujeme u firiem neustále klesajúcu ochotu investovať. To je podľa neho varovný signál pre Slovensko ako miesto pre podnikanie, pretože bez investícií klesá inovatívnosť a konkurencieschopnosť.
Podľa respondentov sú hospodársko-politické podmienky najväčším rizikom pre ekonomický vývoj v nasledujúcich 12 mesiacoch (59 %). „Výsledky jasne ukazujú, že investori dnes najviac oceňujú politickú stabilitu a predvídateľné prostredie,“ zdôraznil Lakatos.