Slovenské firmy zlepšujú platobnú disciplínu a minimalizujú riziká

Prieskum ukazuje, že firmy na Slovensku sú obozretnejšie a efektívnejšie v riadení pohľadávok, čím sa stávajú odolnejšími voči finančným rizikám.

Slovenské firmy zlepšujú platobnú disciplínu a minimalizujú riziká
Zdroj: teraz.sk
Najnovší European Payment Report 2025 od spoločnosti Intrum odhalil, že slovenské podniky aktívne pracujú na zlepšení svojho platobného správania.

Content: Bratislava 25. mája (TASR) – Slovenské spoločnosti prechádzajú významnou transformáciou v oblasti platobnej morálky a správy dlžných súm. Podniky prijímajú prísnejšie opatrenia, zvyšujú svoju pripravenosť a investujú do profesionálneho riadenia pohľadávok. Tieto zistenia prináša rozsiahly prieskum European Payment Report 2025, ktorý realizovala spoločnosť Intrum Slovakia.

„Výsledky tohtoročnej štúdie jednoznačne indikujú, že slovenské firmy pristupujú k platobným rizikám zodpovednejšie a s väčšou opatrnosťou. Dôraz na prísnejšie platobné podmienky, prevenciu a profesionalizáciu správy pohľadávok svedčí o snahe podnikov zabezpečiť si stabilitu v neistých časoch, najmä vzhľadom na rastúce riziko bankrotov. Tento trend pozorujeme už od pandémie,“ konštatuje Martin Musil, výkonný riaditeľ Intrum Slovakia.

Prieskum ukázal, že slovenské firmy posilnili svoju obranu proti oneskoreným platbám zavedením zálohových platieb (48 %), dôkladnejšou kontrolou bonity (45 %) a zvýšeným zameraním na prevenciu podvodov (22 %). Počet spoločností bez akýchkoľvek ochranných mechanizmov klesol na minimum. Platobná disciplína na Slovensku je na lepšej úrovni ako vo väčšine európskych krajín, s podielom príjmov uhradených oneskorene na úrovni 11,02 %, zatiaľ čo európsky priemer dosahuje 11,37 %.

Štúdia tiež poukázala na zmenu v prístupe k vymáhaniu pohľadávok. Správa pohľadávok sa na Slovensku podľa spoločnosti stáva profesionálnejšou. „Manažéri očakávajú presun od interného inkasa k využívaniu externých partnerov a faktoringu, najmä v štátnej správe a poisťovníctve. Dôvodom je pravdepodobne klesajúca efektivita interného vymáhania, meraná počtom hodín potrebných na zabezpečenie platieb od dlžníkov,“ vysvetľujú odborníci.

Dodali, že efektívnosť vymáhania pohľadávok internými tímami sa medziročne znížila. V roku 2025 venujú firmy vymáhaniu oneskorených platieb priemerne 10,53 hodiny týždenne, čo predstavuje 76 dní ročne. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy to bolo 10,25 hodiny, teda 73 dní ročne, ide o zhoršenie. V európskom kontexte je na tom horšie len Švajčiarsko, kde interným tímom trvá zabezpečenie omeškaných platieb priemerne 10,73 hodiny týždenne, čo zodpovedá 77 dňom ročne.

Prieskumu spoločnosti Intrum sa zúčastnilo viac ako 9000 spoločností z 25 európskych krajín, vrátane 240 slovenských podnikov.