Slovenskí archeológovia objavili v Guatemale stratené Mayské mesto "Los Abuelos"
Slovenský tím objavil v Guatemale pozostatky mayského mesta staré 3000 rokov. Nálezisko "Los Abuelos" odhaľuje fascinujúcu históriu predkolumbovskej civilizácie.

Archeologické nálezisko slúžilo pre rituálne účely približne tisíc rokov, potom bolo opustené a znovu osídlené okolo roku 800 n.l.
Content: Guatemala, 30. mája (TASR) – V severnej Guatemale odhalil slovensko-guatemalský archeologický tím pod vedením profesora Milana Kováča z Univerzity Komenského v Bratislave ruiny mayského mesta datovaného do obdobia pred takmer 3000 rokmi. Nálezisko, pomenované Los Abuelos (Starí rodičia), ukrýva kamenné sochy pripomínajúce ľudské postavy, pravdepodobne spojené s kultom uctievania predkov. Informácie priniesli agentúry AFP a DPA.
Na rozsiahlej ploche, približne 16 štvorcových kilometrov, sa nachádzajú pozostatky observatória, pyramíd, oltárov, fragmenty stél a keramiky. Lokalita leží v dažďovom pralese provincie Petén, v blízkosti významných mayských centier Uaxactún (21 km) a Tikal (40 km), ktoré je zapísané na zozname UNESCO.
Profesor Kováč na tlačovej konferencii v Guatemale uviedol, že novonájdené Los Abuelos bolo pravdepodobne jedným z najstarších a najvýznamnejších rituálnych centier mayskej civilizácie v tejto oblasti.
Nálezisko pochádza zo stredného predklasického obdobia mayskej civilizácie (cca 800 – 500 pred n.l.). Sediace sochy, pravdepodobne zobrazujúce mužský a ženský pár, datujú do obdobia 500 – 300 pred n.l. Tieto približne 1,5 metra vysoké sochy boli nájdené s rozbitou keramikou pri nohách, čo naznačuje rituálny charakter ich zničenia.
Lokalita slúžila rituálnym účelom približne 1000 rokov, predtým ako bola opustená a následne znovu osídlená okolo roku 800 n.l.
Slovenskí a guatemalskí archeológovia objavili zaujímavé nálezy aj v blízkych lokalitách Petnal a Cambrayal. V Petnale, predpokladanom bývalom politickom centre Mayov, sa našla 33 metrov vysoká pyramída s nástennými maľbami z predklasického obdobia a unikátny systém kanálov, ktorý je doposiaľ najväčší v skúmanej oblasti.