Slovenskí europoslanci za dohodu s USA, odmietajú obchodnú vojnu
Europoslanci varujú pred negatívnymi dopadmi obchodnej vojny medzi EÚ a USA na slovenskú ekonomiku, najmä na automobilový priemysel.

Europoslanci zo Slovenska sa zhodujú, že uprednostňujú colnú dohodu s USA pred eskaláciou obchodných sporov. Ľubica Karvašová (RE/PS) upozornila na posunutie termínu pre dosiahnutie dohody.
Content: Brusel/Štrasburg 11. júla (TASR) – Obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými boli horúcou témou na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Slovenskí europoslanci z rôznych politických skupín sa pre TASR vyjadrili k aktuálnemu stavu rokovaní a možným scenárom.
Ľubica Karvašová (RE/PS) zdôraznila, že hoci sa pôvodne očakávalo uzavretie dohody do 9. júla, americká strana posunula termín do 1. augusta. Do tohto dátumu platí pozastavenie recipročných ciel až do výšky 50%. Rokovania o rámcovej dohode pokračujú, no ich výsledok je neistý.
„Pripravovaná dohoda pravdepodobne prinesie kombináciu zvýšených ciel a výnimiek pre vybrané odvetvia. Aj 10-percentné clo na európsky export by však malo negatívny dopad. Pre Slovensko je táto situácia obzvlášť kritická, keďže viac ako 90% nášho exportu do USA tvoria automobily. Automobilový priemysel pritom predstavuje viac ako 13% HDP a zamestnáva desiatky tisíc ľudí,“ povedala Karvašová.
Europoslankyňa kritizuje nečinnosť slovenskej vlády, ktorá podľa nej neponúka žiadne riešenia na ochranu slovenských automobiliek a ekonomiky. Pripomenula, že bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) v minulosti Donalda Trumpa verejne chválil.
„EÚ musí byť pripravená konať v prípade neúspechu rokovaní. Je nevyhnutné aktivovať odvetné opatrenia a využiť všetky dostupné obchodné nástroje na ochranu európskeho priemyslu. Musíme presadzovať férové pravidlá, no zároveň sa pripraviť na prípadné obchodné konflikty,“ uviedla Karvašová. Dodala, že je dôležité posilniť obchodné vzťahy s alternatívnymi partnermi, ako sú India, Mercosur a Japonsko, a zlepšiť fungovanie vnútorného trhu odstraňovaním byrokratických prekážok.
Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) tvrdí, že obchodná politika Donalda Trumpa má podporu časti americkej verejnosti, ktorá je presvedčená, že medzinárodný obchod neprináša spravodlivé zisky bežným ľuďom. „Popri vyjednávaniach s USA musíme systematicky podporovať domácu výrobu a spotrebu. Ak EÚ predstavuje najbohatší trh na svete, mali by z toho profitovať naši producenti, pracujúci, seniori a zdravotne znevýhodnení občania,“ povedal Ondruš.
Navrhuje podporu nákupu domácich výrobkov a služieb prostredníctvom propagácie, vzdelávania spotrebiteľov a zmien v pravidlách verejného obstarávania. Zdôraznil, že každé euro vynaložené v tomto smere by malo byť spojené so sociálnymi a environmentálnymi požiadavkami a prispievať k zlepšeniu pracovných podmienok, zvyšovaniu platov, vyšším daňovým príjmom a účinnejšej ochrane životného prostredia.
„Europarlament a vlády členských krajín musia zmeniť pravidlá tak, aby ekonomika slúžila ľuďom, nielen korporáciám. Je to možné, ale vyžaduje si to politickú vôľu,“ dodal Ondruš.
Miriam Lexmann (EPP/KDH) poukázala na to, že USA sú najväčším partnerom EÚ, a to nielen v oblasti obchodu. Transatlantické vzťahy považuje za základ vzájomnej prosperity a bezpečnosti. Zavedené clá vníma ako test týchto vzťahov.
„Musíme s USA hľadať spoločnú reč, ktorá bude prospešná pre obe strany. Európa musí aktívnejšie prispievať k posilneniu transatlantického spojenectva. Vyzývam Európsku komisiu, aby bola počas rokovaní otvorenejšia a navrhovala spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu, ako je ochrana pred obchodnými hrozbami zo strany Číny. Sem patrí zabezpečenie prístupu ku kritickým nerastným surovinám, ochrana súkromných dát a zamedzenie neetického využívania otrockej práce,“ vysvetlila Lexmann. Vyjadrila presvedčenie, že rokovania o obchodnej dohode budú úspešné, pretože prípadná eskalácia by poškodila obe strany, najmä európskych a amerických občanov.