Slovenskí študenti-športovci mieri na Svetové univerzitné hry 2025

Vyše 8500 športovcov zo 150 krajín sa stretne v Porúrí. Slovenskí reprezentanti zabojujú o medaily v 12 športoch. Kto nás bude reprezentovať?

Slovenskí študenti-športovci mieri na Svetové univerzitné hry 2025
Zdroj: teraz.sk
Slovensko vyšle na 32. ročník Svetových univerzitných hier do Nemecka 63 vysokoškolských športovcov a 26 členov realizačného tímu.

Content:

Bratislava (TASR) – Na Svetových univerzitných hrách FISU 2025 v nemeckom regióne Rýn-Ruhr, ktoré sa konajú od 16. do 27. júla, bude Slovensko reprezentovať 63 študentov z 13 slovenských univerzít. Na tomto prestížnom podujatí, ktoré privíta viac ako 8500 účastníkov zo 150 krajín, sa Slováci predstavia v 12 športových odvetviach. Diváci sa môžu tešiť na výkony v atletike, bedmintone, džude, lukostreľbe, plávaní, plážovom volejbale, stolnom tenise, šerme, športovej gymnastike, taekwonde, tenise a veslovaní.

Okrem športovcov bude súčasťou slovenskej výpravy aj 26-členný realizačný tím. Prezident Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Július Dubovský zdôraznil význam univerzitného športu pre rozvoj športového talentu: „Univerzitný šport je dôležitý prepojením medzi mládežníckym a profesionálnym športom. Verím, že úspechy na Svetových univerzitných hrách Rýn-Ruhr potvrdia schopnosť Slovenska vychovávať špičkových športovcov a zároveň ich podporovať v štúdiu.“

Počas dvanástich dní súťaží sa v šiestich nemeckých mestách (Bochum, Duisburg, Essen, Mülheim an der Ruhr, Hagen a Berlín) rozhodne o víťazoch v 18 športoch. Okrem 15 povinných športov sa predstavia aj 3 voliteľné disciplíny: 3x3 basketbal, plážový volejbal a veslovanie. Novinkou hier je zaradenie 3x3 basketbalu pre vozíčkarov, čo podujatiu dodáva inkluzívny rozmer. Rýn-Ruhr 2025 bude prvou univerziádou s decentralizovaným modelom organizácie, bez centrálnej dediny, zameranou na udržateľnosť, mobilitu a prepojenie s mestským životom. Súčasťou hier je aj bohatý kultúrny program, odborná FISU konferencia a diskusie o inklúzii, duševnom zdraví a ekologickej budúcnosti športu.

V slovenskom tíme nechýbajú športovci so skúsenosťami z predošlých významných medzinárodných podujatí, vrátane Univerzitných hier v Čcheng-tu 2023 a Olympijských hier. Medzi favoritov patria lukostrelkyňa Denisa Baránková, bronzová medailistka z ME 2021, atlétka Rebecca Slezáková, bronzová z ME do 20 rokov v behu na 400 m prekážok, skokan o žrdi Adam Antalec a prekážkari Patrik Dömötör a Matej Baluch. K silným menám patrí aj olympionička Hana Burzalová, strieborná z univerziády v Čcheng-tu v tímovej chôdzi. Plavci Zora Ripková, Phillip Osadský a Oliver Gray, reprezentanti amerických univerzít, budú bojovať o finálové umiestnenia. V džude sa očakávajú dobré výsledky od Timura Hrnčiara a Lenky Tománkovej. Skúsenosti Martiny Marušinovej môžu priniesť úspech v tenise. Prekvapiť môže bedmintonista Sebastián Kadlec a šprintér Filip Federič. Premiéru na plážovom volejbale zažije dvojica Dominik Patrik Jančok a Adrián Petruf. Skúsenosti z Čcheng-tu 2023 majú stolní tenisti Jakub Zelinka, Ema Labošová a Natália Grigelová, džudista Martin Turanský, šermiarka Gaia Cantucciová a veslár Jakub Herhonek.

Vedúca výpravy a generálna sekretárka SAUŠ Mária Andrejkovičová zdôraznila: „Chceme dôstojne reprezentovať Slovensko a ukázať, že spojenie štúdia a vrcholového športu je možné a dôležité. Verím, že naši športovci ukážu svoj talent a dokážu, že aj Slovensko má študentov-športovcov pripravených uspieť v medzinárodnej konkurencii.“

Na predchádzajúcich Svetových univerzitných hrách v Čcheng-tu 2023 získala Viktória Forsterová zlato a striebro, a ženský chodecký tím (Ema Hačundová, Alžbeta Ragasová, Hana Burzalová) pridal striebro. Od roku 1993 získalo Slovensko na letných Svetových univerzitných hrách celkovo 54 medailí (10 zlatých, 18 strieborných a 26 bronzových). Medzi najúspešnejšie športy patria atletika, džudo, streľba, karate a plávanie.

[Nasleduje zoznam športovcov a realizačných tímov, ako v pôvodnom článku.]