Slovensko a ďalších 17 štátov EÚ žiadajú úpravu nariadenia o odlesňovaní
Osemnásť krajín EÚ, vrátane Slovenska, žiada Európsku komisiu o zmeny v nariadení o odlesňovaní kvôli obavám o konkurencieschopnosť výrobcov.

Európske nariadenie o odlesňovaní (EUDR) má za cieľ obmedziť dovoz a predaj komodít spojených s ničením lesov v EÚ.
Content: Brusel, 7. júla (TASR) – Až 18 členských štátov Európskej únie, medzi nimi aj Slovensko, spoločne apeluje na Európsku komisiu (EK) s požiadavkou na revíziu nariadenia EÚ o odlesňovaní (EUDR). Podľa agentúry Reuters, za týmto krokom stojí predovšetkým nespokojnosť niektorých výrobcov, ktorí majú problémy so splnením náročných požiadaviek, čo ich znevýhodňuje v konkurenčnom prostredí.
Nariadenie EÚ o odlesňovaní má za cieľ zabrániť dovozu a predaju vybraných komodít a produktov, ktoré sú spojené s odlesňovaním a degradáciou lesov, na jednotnom trhu EÚ, ako aj ich vývozu z Únie. Snahou je zabezpečiť, aby sa na európsky trh dostali len tie produkty, pri ktorých výrobe nedošlo k poškodzovaniu lesov kdekoľvek na svete. Konkrétne, od 30. decembra 2024 budú musieť spoločnosti, ktoré v 27 členských štátoch EÚ predávajú sóju, hovädzie mäso, kávu, palmový olej a ďalšie produkty, preukázať, že ich dodávateľské reťazce neprispievajú k odlesňovaniu.
Európska komisia už reagovala na kritiku zo strany niektorých obchodných partnerov EÚ, vrátane Spojených štátov, a na nespokojnosť niektorých členských štátov, posunutím termínu implementácie o rok a zmiernením pravidiel reportingu. Avšak, zdá sa, že to nestačí. Ministri poľnohospodárstva z 18 členských štátov EÚ adresovali EK list, v ktorom žiadajú, aby sa nariadenie neuplatňovalo na krajiny s nízkym rizikom odlesňovania.
„Nadmerné a zbytočné požiadavky na náležitú starostlivosť by mali byť eliminované v krajinách, kde poľnohospodárska činnosť nemá výrazný negatívny dopad na stav lesov,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísali ministri poľnohospodárstva z Bulharska, Českej republiky, Estónska, Fínska, Chorvátska, Írska, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Maďarska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Švédska a Talianska.
Keďže sa nariadenie EUDR vzťahuje aj na vývoz z EÚ, 18 členských krajín vyjadrilo obavy, že európski výrobcovia presunú svoje aktivity mimo EÚ, aby sa vyhli dodatočným nákladom spojeným s dodržiavaním predpisov. Tieto krajiny žiadajú EK, aby implementáciu nariadenia odložila a pravidlá ešte viac zjednodušila.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)