Slovensko a Japonsko spečatili spojenectvo pod piatimi kruhmi
Slovensko a Japonsko posilňujú vzájomné športové vzťahy. Memorandum otvára dvere pre nové možnosti pre športovcov a trénerov oboch krajín.

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) a Japonský olympijský výbor (JOV) potvrdili dlhodobé partnerstvo obnovením memoranda o spolupráci.
Content: Bratislava 16. mája (TASR) – V rámci prebiehajúcej Svetovej výstavy Expo 2025 v Osake sa uskutočnilo slávnostné obnovenie memoranda o vzájomnej spolupráci medzi SOŠV a JOV. Tento krok signalizuje pokračujúce úsilie o posilnenie športových väzieb a výmenu skúseností medzi Slovenskom a Japonskom.
Prezident SOŠV Anton Siekel prijal v slovenskom pavilóne delegáciu JOV vedenú viceprezidentom Jutakom Jokoiom. Na podpise memoranda sa zúčastnila aj významná osobnosť slovenského športu, dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská.
„Naša spolupráca s Japonskom sa výrazne zintenzívnila pred OH 2020 v Tokiu, kde nám japonská strana poskytla vynikajúce podmienky pre prípravu našich športovcov. Táto spolupráca pokračovala aj po hrách, čoho dôkazom je aj ponuka mesta Gifu slovenským športovým zväzom na využitie ich športovísk. Obnovené memorandum je ďalším krokom k prehĺbeniu vzájomných vzťahov a prinesie prospech športovcom oboch krajín,“ vyjadril sa Anton Siekel pre olympic.sk.
Spolupráca medzi oboma krajinami má hlbšie korene, o čom svedčí aj pôsobenie slovenského trénera Milana Kubáňa pri japonskej reprezentácii vo vodnom slalome. Kubáň doviedol na OH 2016 Takuju Hanedu k zisku historickej bronzovej medaily, ktorá bola prvým olympijským úspechom nielen pre Japonsko, ale aj pre celú Áziu v tomto športe. „Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu so SOŠV. Slovensko má v oblasti športu čo ponúknuť. Obnovením memoranda potvrdzujeme našu ochotu zdieľať skúsenosti a podporovať rozvoj olympijského hnutia,“ povedal Jokoi pred podpisom dokumentu.
Memorandum zdôrazňuje záväzok oboch strán rozvíjať priateľské vzťahy v oblasti športu v duchu Olympijskej charty, s cieľom prispieť k mieru a porozumeniu medzi národmi. Dôležitou súčasťou je aj vzájomná výmena informácií o olympijskom hnutí, podpora princípov fair play a výmena športovcov, trénerov, odborníkov a vedcov. Slovensko a Japonsko sa v memorande zaviazali k spoločnému boju proti dopingu na národnej aj medzinárodnej úrovni.