Slovensko a Ukrajina hľadajú spoločné riešenia v energetike a bezpečnosti

Slovensko-ukrajinské rokovania sa zamerali na energetickú bezpečnosť, mierové riešenia a prípravu tretieho spoločného zasadnutia vlád.

Slovensko a Ukrajina hľadajú spoločné riešenia v energetike a bezpečnosti
Zdroj: teraz.sk
Delegácie Slovenska a Ukrajiny rokovali v Kyjeve o kľúčových témach, vrátane energetickej bezpečnosti a prípravy ďalšieho spoločného vládneho stretnutia.

Content: V Kyjeve sa uskutočnili politické konzultácie medzi slovenskou a ukrajinskou delegáciou, vedené Martinom Kačom z Ministerstva zahraničných vecí SR a Oleksandrom Miščenkom, námestníkom ukrajinského ministra zahraničných vecí. Stretnutie, ktorého súčasťou bol aj zástupca riaditeľa kancelárie ukrajinského prezidenta Ihor Brusylo, nadviazalo na predošlé vládne rokovania v Michalovciach a Užhorode z minulého roka a otvorilo cestu pre ďalšie stretnutie premiérov na Slovensku. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva.

Generálny riaditeľ Kačo zdôraznil spoločný záujem o pokračovanie pragmatickej spolupráce a nadviazanie na dosiahnuté výsledky, vrátane strategických projektov v rámci "Cestovnej mapy" a ďalších energetických a infraštruktúrnych iniciatív. Slovenská pomoc Ukrajine sa zameriava na rozvojové a humanitárne projekty, vrátane poskytnutia odbornosti v oblasti odmínovania. Slovensko sa aktívne zapája aj do obnovy Ukrajiny prostredníctvom programu Ukraine Investment Framework.

Slovenská delegácia vyjadrila podporu snahám Ukrajiny o dosiahnutie prímeria a podporila diplomatické rokovania s cieľom ukončenia vojny. SR tiež potvrdila svoju podporu Ukrajine na jej ceste do Európskej únie.

Počas rokovaní Slovensko zdôraznilo dôležitosť energetickej bezpečnosti v súvislosti s pozastavením tranzitu plynu cez Ukrajinu. Vláda SR sa snaží zabezpečiť, aby sankcie nepoškodzovali slovenské hospodárske záujmy a túto tému spája s návrhom Európskej komisie REPowerEU. Vláda SR žiada konkrétne garancie, pretože navrhované odpojenie od strategických surovín z Ruskej federácie môže mať negatívne dopady na slovenskú a európsku ekonomiku.

Ukrajinská strana zdôraznila záujem o konštruktívny dialóg so Slovenskom. Námestník Miščenko však odmietol akékoľvek pokusy o politický nátlak prostredníctvom energetických otázok, nepriateľských vyjadrení alebo protiukrajinskej rétoriky. Ukrajina zároveň označila za neprijateľné návrhy o potrebe odpustenia Rusku, ktoré vyslovil šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.