Slovensko hľadá nový hospodársky model: Lacná práca už nestačí
Slovensko potrebuje prechod od lacnej pracovnej sily k inovatívnemu priemyslu, aby zvýšilo svoju konkurencieschopnosť.

Vicepremiér Kmec zdôraznil potrebu prechodu na inovatívnu ekonomiku a využitie plánu obnovy na zelenú a digitálnu transformáciu.
Content: Bratislava 22. mája (TASR) – Slovenské hospodárstvo dosiahlo bod zlomu. Súčasný model, založený na nízkych nákladoch na pracovnú silu, už nedokáže zabezpečiť ďalší rast. Na diskusii Americkej obchodnej komory (AmCham) o konkurencieschopnosti to uviedol podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).
„Sme v pasci stredného príjmu. Dosiahli sme určitú úroveň, ale s existujúcou štruktúrou priemyslu sa nevieme posunúť ďalej. Potrebujeme inovatívny priemysel a ekonomiku. Konkurencieschopnosť, vzdelávanie a investície s vyššou pridanou hodnotou sú preto kľúčové,“ vysvetlil Kmec.
Plán obnovy predstavuje príležitosť na zelenú a digitálnu transformáciu, ktorá Slovensku umožní nielen prekonať súčasné krízy, ale aj pripraviť sa na budúce výzvy.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) zdôraznil, že pri zvyšovaní konkurencieschopnosti zohrávajú dôležitú úlohu ceny energií. „Jadrová energetika je pre Slovensko kľúčová. Kedysi bola kritizovaná, dnes je preferovaná,“ povedal.
Podľa Kamenického je jadrová energia cenovo výhodná, spoľahlivá a stabilná. „Umelá inteligencia spotrebuje obrovské množstvo energie a potrebuje stabilné dodávky,“ upozornil.
Minister financií tiež poukázal na potrebu zjednodušovania ekonomiky a odstraňovania byrokratickej záťaže. „Európska únia urobila aj zlé rozhodnutia, na ktoré doplácame. Som za odstraňovanie byrokracie,“ dodal.
Kamenický tiež zdôraznil význam únie kapitálových trhov. „Malé podniky na Slovensku a v Európe sa financujú najmä bankovými úvermi. V Spojených štátoch sa malé podniky financujú predovšetkým prostredníctvom kapitálových trhov,“ uzavrel.