Slovensko kritizuje plán EÚ na zvýšenie dovozných kvót z Ukrajiny
Minister Takáč varuje pred neúmerným nárastom dovozných kvót, ktorý ohrozuje slovenských poľnohospodárov a žiada prehodnotenie návrhu.

Slovenský minister pôdohospodárstva vyjadril obavy z návrhu Európskej komisie, ktorý by výrazne zvýšil dovoz agrokomodít z Ukrajiny.
Content: Bratislava, 7. júla (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadrilo vážne znepokojenie nad pripravovanou revíziou obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Minister Richard Takáč (Smer-SD) upozorňuje, že navrhované zvýšenie colných kvót na dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny by malo negatívny dopad na slovenských producentov. Informoval o tom hovorca ministerstva Lukáš Januv.
Návrh Európskej komisie, zverejnený 4. júla, bude predmetom diskusie na stretnutí ministrov poľnohospodárstva krajín V4 rozšíreného o Bulharsko a Rumunsko (V4+2) v Budapešti.
„Sme hlboko znepokojení týmto návrhom. Navrhované navýšenie kvót na dovoz agrokomodít z Ukrajiny, najmä v prípade citlivých produktov ako med, cukor a vajcia, je výrazne nad rámec pôvodných dohôd. V niektorých prípadoch ide o nárast až o 400 až 500 percent, čo je pre našich poľnohospodárov absolútne neúnosné a vážne ohrozuje ich konkurencieschopnosť," uviedol minister Takáč.
Európska komisia argumentuje, že cieľom revízie je zabezpečiť dlhodobú predvídateľnosť a stabilitu obchodných vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou. Minister Takáč však namieta, že ide o jednostranné zvýhodnenie ukrajinského exportu na úkor domácich producentov.
„Nejde o malé úpravy, ale o dramatické zmeny. Revidované kvóty sú extrémne vysoké – pri mede až 35 000 ton, pri cukre 100 000 ton a pri vajciach trojnásobok pôvodného objemu. Takéto navýšenie priamo ohrozuje našich pestovateľov, včelárov, chovateľov a producentov potravín. Pokles cien na domácom trhu, strata odbytísk a ekonomický tlak môžu viesť k ich zániku," zdôraznil minister.
Slovenská republika bude tieto obavy tlmočiť aj na stretnutí ministrov V4+2 v Budapešti. Očakáva sa, že výsledkom rokovania bude spoločná deklarácia adresovaná Európskej komisii, v ktorej krajiny budú požadovať prehodnotenie navrhovaných zmien, zavedenie ochranných mechanizmov, stanovenie cenových prahov a vytvorenie spravodlivého systému pre prihraničné štáty.