Slovensko opäť blokuje sankcie EÚ voči Rusku kvôli RePowerEU

Bratislava žiada kompenzácie a uistenia, že slovenské firmy nebudú penalizované za existujúce zmluvy s Ruskom, predtým ako podporí ďalšie sankcie.

Slovensko opäť blokuje sankcie EÚ voči Rusku kvôli RePowerEU
Zdroj: teraz.sk
Slovensko naďalej blokuje nový balík sankcií Európskej únie voči Rusku, požadujúc záruky od Európskej komisie v súvislosti s dopadom plánu RePowerEU na slovenskú ekonomiku.

Content: Brusel/Bratislava (TASR) – Podľa správ portálu Euronews Slovensko opätovne zablokovalo 18. balík sankcií EÚ proti Rusku na úrovni stálych predstaviteľov pri EÚ. Diplomati dúfajú, že sa v najbližších dňoch podarí dosiahnuť kompromis s Európskou komisiou.

Vláda premiéra Roberta Fica opakovane zdôraznila, že nepodporí sankčný balík, pokiaľ nezíska od EK garancie ohľadom iniciatívy RePowerEU. Tento plán, ktorého cieľom je ukončiť závislosť EÚ od ruského plynu do roku 2028, by podľa Fica mohol mať negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo.

Hoci prebiehajú rokovania medzi Bruselom a Bratislavou, zatiaľ nedošlo k prelomu, ktorý by viedol k stiahnutiu slovenského veta. Slovensko ho uplatnilo počas stredajšieho zasadnutia veľvyslancov v Bruseli, kde bol sankčný balík opäť predložený na schválenie. Ďalšie rokovania stálych predstaviteľov sú naplánované na piatok a stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ na budúci utorok.

Podľa informácií magazínu Politico Slovensko žiada od EK záruky, že slovenské spoločnosti nebudú čeliť žalobám za porušenie zmlúv s ruskými partnermi. Okrem toho požaduje kompenzáciu za ušlé tranzitné poplatky a vyžaduje, aby plán RePowerEU nebol schválený bez plnej podpory Slovenska. Vláda uviedla, že ak Brusel zohľadní tieto obavy a poskytne požadované záruky, Slovensko je pripravené sankčný balík podporiť.

Európska komisia predstavila 18. balík sankcií voči Rusku 10. júna. Cieľom je obmedziť príjmy Moskvy z energetického a vojenského priemyslu. Balík navrhuje zníženie cenového stropu na ruskú ropu, zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2, a s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií. Podľa Euronews je zníženie cenového stropu na ruskú ropu neisté z dôvodu neochoty USA.

Okrem Slovenska sa proti prijatiu balíka stavia aj Maďarsko. Na rozdiel od Maďarska však Slovensko nemá zásadné výhrady voči sankciám ako takým. Maďarský premiér Viktor Orbán opakovane kritizuje sankcie a vojenskú pomoc Ukrajine.

Minulý týždeň sa v Bratislave konali rokovania medzi delegáciou EK a zástupcami slovenskej vlády. Ministerka hospodárstva Denisa Saková označila stretnutie za dôležitý krok k hľadaniu riešení a vyjadrila pripravenosť na konštruktívny prístup k navrhovaným opatreniam. Ani jedna zo strán však neoznámila, že by sa dosiahol prelom.

Podľa Euronews nie je jasné, či je požiadavka Fica na finančnú kompenzáciu stále predmetom rokovaní a do akej miery je relevantná. Eurokomisár pre energetiku Dan Jörgensen minulý týždeň uviedol, že Brusel so Slovenskom nevyjednáva o „konkrétnych nových dotáciách ani o ničom podobnom, ale pomáhame zabezpečiť, aby dodávky ropy aj plynu pre Slovensko... boli stabilné“.

Jörgensen dodal: „Chápem, prečo má Slovensko obavy, a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme mu pomohli. Sme presvedčení, že aj v spolupráci so susednými krajinami dokážeme nájsť také riešenia, aby určite nevznikli problémy s bezpečnosťou dodávok, ale aby sme dokázali udržať aj nízke ceny.“