Slovensko sa vracia do mierovej misie KFOR v Kosove po 15 rokoch

Slovensko obnovuje účasť v KFOR po 15 rokoch! Vlajka SR opäť vlaje v Kosove, symbolizujúc príspevok k mieru a bezpečnosti v regióne.

Slovensko sa vracia do mierovej misie KFOR v Kosove po 15 rokoch
Zdroj: teraz.sk
Po takmer pätnástich rokoch sa slovenskí vojaci opäť zapoja do mierovej misie KFOR v Kosove, čím Slovensko potvrdzuje svoj záväzok k stabilite v regióne.

Content: Priština/Bratislava 14. mája (TASR) – Slovensko sa oficiálne vracia medzi krajiny, ktoré prispievajú k mierovej misii KFOR (Kosovo Force) pod vedením NATO. Po takmer 15 rokoch bola na veliteľstve KFOR v Prištine slávnostne vztýčená slovenská vlajka, čím sa SR stala 33. krajinou aktívne zapojenou do tejto operácie. Informáciu priniesla agentúra KosovaPress s odvolaním sa na zdroje TASR.

Predstavitelia slovenskej vlády avizovali návrat do KFOR už koncom minulého roka. Slovenskí vojaci pôsobili v Kosove v rámci misie od roku 1999 do roku 2010, pričom sa vystriedalo viac ako 2000 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Podľa hovorcu Síl pre špeciálne operácie OS SR, Mária Pažického, Slovensko aktuálne prispieva do KFOR kontingentom 42 profesionálnych vojakov, z ktorých väčšinu tvoria príslušníci Síl pre špeciálne operácie – konkrétne 39.

KFOR v súčasnosti disponuje silou viac ako 4700 vojakov z 33 krajín. V priebehu posledného roka a pol sa k misii pripojilo šesť nových štátov vrátane Francúzska, Portugalska, Belgicka, Luxemburska a Holandska.

Národná rada SR v marci schválila návrh Ministerstva obrany SR, ktorý umožňuje vyslanie až 150 vojakov OS SR a viac ako 80 kusov techniky do KFOR. Mandát pre pôsobenie slovenských vojakov v oblasti západného Balkánu je predbežne stanovený na šesť mesiacov, pričom dĺžka trvania mandátu je otvorená až do ukončenia operácie KFOR.

Súčasný veliteľ KFOR, generálmajor Enrico Barduani, označil príchod slovenských vojakov za "ďalší významný dôkaz silného záväzku NATO k udržaniu bezpečnosti v Kosove a regionálnej stability," uviedla agentúra KosovaPress.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, predtým malo štatút autonómnej oblasti. Belehrad túto nezávislosť neuznáva a naďalej považuje Kosovo za súčasť srbského územia. V rámci Európskej únie neuznávajú nezávislosť Kosova okrem Slovenska aj Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.