Slovensko-ukrajinské konzultácie v Kyjeve: Odmínovacie systémy a výzvy na sankcie

Kyjev a Bratislava diskutovali o pomoci, energetike a integrácii Ukrajiny do EÚ. Kyjev žiada prísnejšie sankcie voči Rusku a odmieta zmierlivé postoje.

Slovensko-ukrajinské konzultácie v Kyjeve: Odmínovacie systémy a výzvy na sankcie
Zdroj: teraz.sk
V Kyjeve sa uskutočnili medzivládne konzultácie, kde Ukrajina ocenila pripravenosť Slovenska dodať odmínovacie systémy Božena 5 a vyzvala na podporu sankcií voči Rusku.

Content: Kyjev 2. júla (TASR) – Zástupcovia Slovenska a Ukrajiny sa stretli v Kyjeve na medzivládnych konzultáciách, potvrdilo ukrajinské veľvyslanectvo. Rokovania sa zamerali na bilaterálnu spoluprácu a aktuálne výzvy, ktorým Ukrajina čelí.

Generálny riaditeľ politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Kačo a námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Olexandr Miščenko si na úvod stretnutia uctili pamiatku padlých ukrajinských vojakov.

Ukrajinská strana vyjadrila vďaku Slovensku za jeho ochotu poskytnúť Ukrajine osem moderných odmínovacích systémov Božena 5. Tento projekt je momentálne v pokročilej fáze realizácie.

Miščenko zdôraznil záujem Ukrajiny o konštruktívny dialóg so Slovenskom, no súčasne odmietol akékoľvek pokusy o politický nátlak prostredníctvom energetických otázok či protikorajinskej rétoriky. Za neprijateľné označil aj návrhy o odpustení Rusku, ktoré prezentoval šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár. Podľa ukrajinskej strany tieto návrhy nereflektujú realitu vojny a potrebu potrestania agresora.

V súvislosti s prepravou ruského plynu cez Ukrajinu Kyjev zdôraznil, že príjmy z tohto tranzitu Rusko využíva na financovanie vojny proti Ukrajine. Apeloval na Slovensko, aby neprispievalo k financovaniu ruského vojenského ťaženia.

Obe strany sa zhodli na dôležitosti ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce, najmä v oblasti strategických projektov, využívania železničného spojenia Kyjev – Bratislava a infraštruktúrnych a energetických iniciatív. Dohodli sa aj na rozšírení spolupráce v oblasti obnovy Ukrajiny, s účasťou slovenských spoločností. Zástupcovia sa venovali aj otázkam integrácie Ukrajiny do EÚ.

Miščenko ocenil aj aktivity slovenských dobrovoľníckych organizácií, ktoré zbierajú finančné prostriedky na humanitárnu pomoc pre ukrajinské ozbrojené sily a regióny postihnuté vojnou. Vyzdvihol platformu Ambrela a združenie Mier Ukrajine.

Predchádzajúce slovensko-ukrajinské medzivládne konzultácie sa konali vo februári v Užhorode, kde zasadala medzivládna komisia pre cezhraničnú spoluprácu. Vlani v októbri sa v Užhorode konalo spoločné rokovanie členov vlád. Premiér Robert Fico avizoval, že sa na jeseň stretne so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom. Ukrajinské médiá však naznačujú, že by mohlo dôjsť k zmene na poste premiéra Ukrajiny.