Slovensko vyvíja prelomové vodíkové lietadlo s vertikálnym štartom
Slovensko sa stáva priekopníkom v oblasti zelenej mobility. Projekt H2 VTOL prinesie revolúciu v leteckej doprave a vytvorí tisíce pracovných miest.

Na Slovensku vzniká unikátny projekt, ktorý kombinuje vývoj inovatívneho vodíkového lietadla a rozsiahleho ekosystému pre vodíkovú mobilitu.
Content: Na východnom Slovensku prebieha vývoj prototypu jedného z prvých vodíkových lietadiel, ktoré dokáže vertikálne vzlietnuť a pristáť. Tento ambiciózny projekt, známy ako H2 VTOL, získal podporu Európskej únie a predstavuje jeden z najprogresívnejších krokov smerom k budúcnosti ekologickej dopravy. Spoločnosť Tomark Proton, ktorá za vývojom stojí, odhaduje, že šesťročný projekt si vyžiada investíciu 64,8 milióna eur.
Projekt H2 VTOL nielenže zahŕňa konštrukciu samotného vodíkového lietadla s vertikálnym štartom, ale aj vývoj a certifikáciu ľahkých, recyklovateľných nádrží na vodík a špeciálnych ventilov pre použitie v letectve a ďalších odvetviach dopravy. "Vývoj sme spustili minulý rok a veríme, že H2 VTOL má potenciál nahradiť vrtuľníky ekologickejšou alternatívou a zároveň transformovať mestskú a logistickú dopravu. Tento potenciál už prilákal pozornosť viacerých investorov," povedal Martin Sedlák, spolumajiteľ a riaditeľ spoločnosti Tomark Proton.
Súčasťou projektu je aj budovanie komplexného ekosystému pre vodíkovú mobilitu, ktorý bude zahŕňať zelenú produkciu a skladovanie vodíka, tankovacie stanice a samotné vodíkové lietadlo. Postupne sa plánuje rozšírenie aj o autonómne drony. Slovenská technologická inovácia si už získala uznanie v Európe a na Blízkom východe a spolupracuje s poprednými spoločnosťami ako BMW, Neuman & Esser, HDF Energy, EVO a Skeleton Technologies.
Profesor Juraj Sinay, poradca štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva pre vodíkové technológie, zdôraznil, že "ide o významný technologický prelom, ktorý môže znamenať revolúciu v oblasti vodíkového letectva. Svet smeruje k nízkymisiám a tento projekt je toho jasným dôkazom."
Okrem technologického pokroku má projekt H2 VTOL aj významný spoločenský dopad. Očakáva sa vytvorenie približne 16 výskumných pozícií a takmer 5000 nepriamych pracovných miest. Do projektu sa zapojí deväť univerzít a predpokladá sa, že výsledkom bude 20 patentov, posilnenie energetickej bezpečnosti a zníženie uhlíkovej stopy Slovenska.