Slovensko žiada garancie plynu, podmienené sankcie voči Rusku

Premiér Fico žiada od EÚ garancie pre dodávky plynu. Slovensko sa obáva dopadov plánovaného zastavenia dodávok z Ruska.

Slovensko žiada garancie plynu, podmienené sankcie voči Rusku
Zdroj: teraz.sk
Slovensko podmieni podporu 18. balíka sankcií voči Rusku dohodou o garanciách pre dodávky plynu po roku 2028.

Content:

Bratislava 12. júla (TASR) – Slovensko intenzívne rokuje s európskymi partnermi o zabezpečení garancií, ktoré by zmiernili negatívne dôsledky očakávaného prerušenia dodávok ruského plynu do Európskej únie po roku 2028. Premiér Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil, že ak sa podarí dosiahnuť uspokojivú dohodu, Slovensko je pripravené v utorok (15. júla) podporiť 18. balík sankcií voči Rusku. Hoci s obsahom samotného balíka sankcií nemá zásadné výhrady, Bratislava využíva potrebu jednomyseľnosti pri jeho schvaľovaní na presadenie ústupkov v otázkach, ktoré Európska komisia (EK) bežne rieši kvalifikovanou väčšinou. Rokovania pokračujú aj počas víkendu.

Fico informoval, že v piatok telefonoval s poľským premiérom Donaldom Tuskom a v sobotu ráno s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Rozhovor s Merzom označil za „mimoriadne tvrdý“, no odmietol ho bližšie špecifikovať. Slovensko pripravuje návrhy konkrétnych garancií, ktoré by mali byť predmetom ďalších rokovaní. Týkajú sa napríklad budúcich tranzitných poplatkov za prepravu plynu.

„Počas rozhovorov s poľským premiérom a nemeckým kancelárom som jasne povedal, že do utorka chceme dosiahnuť dohodu. Hľadáme riešenia a dovtedy nebudeme súhlasiť s osemnástym balíkom sankcií,“ povedal Fico. Ocenil snahu EK o nájdenie riešenia, no upozornil, že zatiaľ ide len o „prísľuby“.

Premiér priznal narastajúcu nervozitu medzi zúčastnenými stranami. „Nie som malý chlapec, aby si niekto myslel, že keď dupne nohou, Slovensko okamžite urobí, čo sa mu povie. V súvislosti s plánom RepowerEU chcem vidieť jasné stanoviská Európskej komisie a našich partnerov v EÚ, ktoré zohľadnia špecifickú situáciu Slovenska,“ zdôraznil. Podľa Fica žiadna iná krajina nie je tak ohrozená plánovaným prerušením dodávok plynu z Ruska ako Slovensko. Dodal, že Slovensko tento návrh nikdy nepodporí, no pravdepodobne bude prehlasované kvalifikovanou väčšinou.

Hoci k úplnému zastaveniu toku plynu z Ruska má dôjsť až v roku 2028, Fico tvrdí, že „teraz sa rozhoduje“. „Verím, že v utorok budeme môcť informovať o výsledkoch našich rokovaní. Ak sa rozhodneme podporiť osemnásty sankčný balík, bude to len za predpokladu, že sme dosiahli aspoň čiastočnú dohodu,“ uviedol.

Politikom, ktorí by ho chceli kritizovať, odkázal, že v tomto boji nie je možné dosiahnuť stopercentný úspech. „Apelujem na opozičných aj vládnych politikov, aby si uvedomili, že ak chceme byť v Európskej únii a v NATO, nemôžeme automaticky všetko odmietať. Zároveň garantujem, že nebudem automaticky súhlasiť so všetkým len preto, aby som nevytŕčal z radu,“ doplnil Fico.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) upozornil, že Slovensko sa do súčasnej situácie nedostalo vlastnou vinou a pri schvaľovaní aktuálnych návrhov vníma dvojaký meter. „Keď sa rokovalo o sankciách na ropu a ropné produkty v šiestom balíku, bolo to jednomyseľné rozhodnutie a nevidíme dôvod, prečo by to nemalo platiť aj pre plyn a iné energetické zdroje,“ pripomenul.

Blanár zdôraznil, že Slovensko pristupuje k partnerom v EÚ konštruktívne a predvídateľne. „Ide o legitímne a suverénne požiadavky slovenskej vlády, ktoré budeme presadzovať tak, aby sme v utorok, na Rade pre zahraničné veci, kde sa schvaľujú sankčné balíky, mohli povedať, že sme dosiahli dohodu. Dovtedy budeme intenzívne pracovať,“ dodal.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) upozornil na negatívny vplyv hroziaceho nedostatku a vyšších cien plynu na slovenských poľnohospodárov. Mnohí pestovatelia, chovatelia a spracovatelia v agrosektore totiž pri svojej činnosti využívajú túto energetickú komoditu.

„Neviem si predstaviť, čo by skokový nárast cien po roku 2028 znamenal pre poľnohospodárstvo a pre ekonomiku z hľadiska zvýšených nákladov a následne zvýšených cien potravín,“ uzavrel Takáč.