Slovenský export do USA: Clá zatiaľ nebrzdia rast, apríl prekvapil
Ako ovplyvnili clá vývoz zo Slovenska do USA? Analýza IFP odhaľuje prekvapivé čísla a trendy v zahraničnom obchode.

Napriek novým clám zaznamenal slovenský export do Spojených štátov amerických v apríli nečakaný rast.
Content: Bratislava 9. júla (TASR) – Slovenský zahraničný obchod v máji zaznamenal zaujímavý vývoj. Export ťahaný predovšetkým vývozom zbraní a munície posilnil, zatiaľ čo import klesol, čo viedlo k výraznému prebytku obchodnej bilancie. Analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií SR Dávid Hojdan analyzoval aktuálne dáta o zahraničnom obchode, ktoré v stredu zverejnil Štatistický úrad SR, a poukázal na prekvapivý fakt: napriek zavedeniu ciel zo strany USA, slovenský export do tejto krajiny v apríli rástol.
Hojdan pripomenul, že plošné 10% clá na dovoz všetkých tovarov do USA vstúpili do platnosti 5. apríla a špeciálne clá na automobily a ich komponenty už 2. apríla. Napriek tomu, údaje o geografickej štruktúre exportu za apríl ukázali, že slovenský vývoz do USA sa zvýšil.
„V porovnaní s aprílom predchádzajúceho roka, nominálna hodnota exportu do USA dokonca vzrástla o 8,9 %. To je pozitívny signál pre slovenských exportérov. Otázkou však zostáva, či sa negatívne dopady ciel neprejavia s oneskorením,“ upozornil analytik a dodal, že export mimo krajín Európskej únie rástol aj v máji.
V piatom mesiaci roka síce slovenský export prekonal minuloročné hodnoty, ale medzimesačne mierne spomalil. Sezónne očistené dáta ŠÚ SR ukazujú, že nominálna hodnota vývozu tovaru medziročne stúpla o 3,1 %, čo predstavuje spomalenie o 0,6 % oproti predchádzajúcemu mesiacu.
„Najväčší podiel na medziročnom raste exportu mala kategória rôznych priemyselných výrobkov, ktorej hodnota vzrástla o 27 %. Významnú časť tejto kategórie tvorí vývoz zbraní a munície, ktorý v posledných mesiacoch rastie veľmi rýchlo a pravdepodobne výrazne prispel k celkovému rastu,“ vysvetlil Hojdan.
Ďalším dôležitým faktorom rastu slovenského exportu bol vývoz minerálnych palív, mazív a príbuzných materiálov, ktorý sa medziročne zvýšil o 23 %. Podľa analytika za týmto nárastom stojí najmä vývoz elektrickej energie. „Naopak, najväčšia exportná kategória, stroje a prepravné zariadenia, v máji stagnovala, a to ako medziročne, tak aj medzimesačne,“ dodal.
Dovoz tovarov na Slovensko v máji medziročne aj medzimesačne klesol. V porovnaní s minulým rokom bol import nižší o 1,9 % a oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 3,4 %. K medziročnému poklesu prispel najmä menší dovoz minerálnych palív, ako aj strojov a prepravných zariadení. V dôsledku tohto vývoja dosiahla obchodná bilancia Slovenskej republiky v máji prebytok na úrovni 347 miliónov eur (po sezónnom očistení údajov).