Slovenský vedec mieri do divočiny Madagaskaru objavovať nepoznané
Expedícia skúma jedinečnú faunu Madagaskaru, kde 80% živočíchov nenájdete nikde inde na svete. Aké prekvapenia prinesie táto výprava?

Medzinárodný tím vedcov, vrátane zástupcu zo Slovenska, sa vydáva na dobrodružnú expedíciu do odľahlých oblastí Madagaskaru, kde ich čaká život bez moderných vymožeností.
Content: Bratislava 17. júna (TASR) – Slovenský ekológ a entomológ Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV sa pripojil k medzinárodnej vedeckej výprave, ktorá má za cieľ preskúmať nedotknutú prírodu a predovšetkým unikátnu faunu ostrova Madagaskar. „Ideme do oblasti, kde sa vyskytuje až 80 percent endemických druhov, čo znamená, že tieto zvieratá nežijú nikde inde na našej planéte,“ vysvetľuje Krištín, jediný zástupca Slovenska v tíme.
Podľa Kriština je pre vedeckú komunitu i pre celú spoločnosť nesmierne dôležité zmapovať bohatstvo života na tomto africkom ostrove. „Očakávame, že narazíme na mnohé prekvapenia a objavíme nové druhy živočíchov. Aj keď sme všetci skúsení odborníci s praxou z rôznych kontinentov, príroda nás neustále dokáže ohromiť. Každý organizmus môže mať vlastnosti, ktoré nás prekvapia, napríklad v oblasti farmakológie,“ dodal Krištín. Súčasťou expedície sú genetici, akustici a entomológovia z krajín ako Nemecko, Švajčiarsko, Anglicko a Chorvátsko.
Členovia tímu sú pripravení na náročné podmienky života a práce v hlbokej džungli, bez elektriny, prístreškov a bežného komfortu. Na túto expedíciu sa dlho a dôkladne pripravovali. „Elektrinu si zabezpečíme pomocou solárnych panelov, spať budeme v hojdacích sieťach zavesených v korunách stromov a piť budeme filtrovanú dažďovú vodu,“ opisuje Krištín.
Expedícia na Madagaskar je naplánovaná na tri týždne a medzinárodný tím vedcov sa plánuje vrátiť 10. júla.