Slovinsko zvažuje referendá o obrane, Golob zvoláva rokovania
Premiér Golob reaguje na prekvapivé hlasovanie o zvýšení výdavkov na obranu a navrhuje referendum o členstve v NATO. Hrozí to vládnej kríze?

Slovinský premiér Robert Golob v tomto týždni začína sériu rokovaní ohľadom sporných referend o obrannej politike štátu.
Content: Ľubľana 7. júla (TASR) – Slovinský premiér Robert Golob sa tento týždeň stretáva s expertmi a koaličnými partnermi, aby prediskutoval potenciálne referendá týkajúce sa budúcnosti slovenskej obrany. Podnetom je prekvapivé schválenie návrhu strany Ľavica, ktorý by do roku 2030 zvýšil výdavky na obranu na tri percentá HDP. Informovala o tom agentúra STA s odvolaním sa na úrad predsedu vlády.
Golobova strana, Hnutie za slobodu (GS), s návrhom Ľavice nesúhlasí a navrhla konzultačné referendum o členstve Slovinska v NATO. Premiér tvrdí, že toto hlasovanie by malo objasniť skutočný postoj občanov k aliancii.
Podpora návrhu Ľavice zo strany Sociálnych demokratov (SD) a opozície vyvolala napätie v koalícii. Lídra SD Matjaža Hana však tvrdí, že to neohrozuje jej existenciu. Han zároveň označil referendum o NATO za bezpečnostné riziko, ktoré by mohlo otvoriť dvere pre hybridné a kybernetické útoky. Oceňuje preto Golobovu snahu o konzultácie s odborníkmi.
Strana Ľavica nevidí v podpore návrhu o výdavkoch na obranu koniec koalície. Matej Tašner Vatovec, predseda poslaneckej skupiny Ľavice, je otvorený diskusii o referende o NATO, no zdôrazňuje, že strana dlhodobo presadzuje vystúpenie Slovinska z aliancie.
Opozičné strany sú kritické. Janez Cigler Kralj z Nového Slovinska (NSi) uviedol, že jeho strana podporila návrh Ľavice, pretože premiér Golob podľa neho zavádza spojencov v NATO aj slovenskú verejnosť. NSi je silným zástancom členstva v NATO, pretože ho považuje za najlacnejší spôsob, ako zabezpečiť bezpečnosť Slovinska. Cigler Kralj kritizuje premiéra za nedostatočnú komunikáciu a svojvôľu, ktoré podľa neho vedú ku konfliktom v koalícii.
Anže Logar, predseda skupiny nezávislých poslancov a demokratov, varoval pred zahrávaním sa s témami, ktoré môžu Slovinsko dostať do ťažkej situácie. Vyzval premiéra na upokojenie situácie a zvolanie stretnutia najvyšších predstaviteľov.
Podľa agentúry STA nie je jasné, kedy a ako Hnutie za slobodu predloží svoj návrh parlamentu. Ďalšie informácie sa očakávajú po konzultáciách, ktoré prebiehajú tento týždeň.
Golob má v stredu naplánované stretnutie s ústavnými právnikmi a výkonným výborom svojho hnutia. Vo štvrtok sa stretne s koaličnými partnermi a v piatok s grémiom predsedov parlamentných strán.
Nespokojnosť v Slovinsku rastie od summitu NATO v Haagu, kde sa krajina zaviazala k zvýšeniu výdavkov na obranu v rámci NATO do roku 2035 až na päť percent HDP. Slovinsko patrí ku krajinám, ktoré nesplnili predchádzajúci cieľ NATO, ktorým bolo dosiahnuť výdavky na úrovni dvoch percent HDP do roku 2024, hoci Ľubľana tvrdí, že sa ho snaží dosiahnuť do konca roka 2025.
Hoci konzultačné referendá v Slovinsku nie sú právne záväzné, opozičný líder Janez Janša vyzval Goloba, aby s výsledkom referenda spojil hlasovanie o dôvere vláde. Golob to odmietol.
V referende, ktoré navrhla Ľavica, budú voliči odpovedať na otázku, či súhlasia s tým, aby Slovinsko zvýšilo výdavky na obranu na tri percentá HDP ročne, čo predstavuje približne 2,1 miliardy eur.